- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1875

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Franciszek
Drugię imię:Edmund
Nazwisko:Nowak
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1857 r.
Miejsce ur.:Siewierz
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:W dniu wczorajszym po długich i ciężkich cierpieniach rozstał się z tym światem ś. p. Franciszek Edmund Nowak, aptekarz i obywatel m. Częstochowy.
Zmarły był znaną powszechnie i wybitną jednostką na naszym gruncie. – Mgr. Franciszek Edmund Nowak urodził się w 1857 r. w Siewierzu, do gimnazjum uczęszczał w Częstochowie, uniwersytet warszawski ukończył w 1880 r. ze stopniem magistra farmacji. Pracował kilka lat w aptekach petersburskich, a powróciwszy do kraju, nabył aptekę w Siewierzu, potem w Radomsku, a w 1902 r. osiadł na stałe w Częstochowie, otwierając egzystującą do dziś aptekę w St. Rynku. W pracy swej zawodowej położył wielkie zasługi dla rozwoju aptekarstwa. Z jego inicjatywy powstało w 1906 r. Koło Właścicielek Aptek Zagłębia Dąbr. i m. Częstochowy, którego był prezesem, a prezesem honorowym Towarzystw Aptekarskich Częstochowy, Łodzi i Warszawy, tudzież członkiem Rady Państwowej Aptekarskiej. Na wystawie 1909 r. w Częstochowie jego staraniem wystawiono mapę wszystkich aptek w państwie rosyjskiim według narodowości aptekarzy oraz tablicę poglądową sposobów otrzymywania leków z surowców. Był założycielem biblioteki, muzeum i pracowni analityczno-farmaceutycznej przy Kole Aptekarzy w Częstochowie, a także założycielem laboratorium naukowego przy aptece p. Szydłowskiego w Myszkowie i laboratorium preparatów galenowych. Prace jego ukazywały się w osobnych broszurach lub jako fachowe artykuły w pismach zawodowych. 50-cio letni jubileusz pracy zawodowej zmarłego uczciło Koło Aptekarzy, delegaci Towarzystw zamiejscowych i przedstawiciele społeczeństwa częstochowskiego w dn. 6 kwietnia 1924 r. uroczystym posiedzeniem w Częst. Tow. Lekarskim, posiedzeniem jubileuszowym w sali Rady Miejskiej oraz bankietem w hotelu „Polonia”, a w wygłoszonych licznych przemówieniach podnoszono wybitne zasługi Jubilata na polu aptekarstwa polskiego.
Zmarły, pracujący dawniej i na niwie społecznej, jako czynny rzecznik spraw oświatowych naszego miasta, bądź też jako członek zarządu wielu towarzystw zaskarbił sobie wszędzie szacunek i uznanie, dzięki wrodzonym zaletom serca i charakteru.
Zmarł 20 maja 1935 roku.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych