- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1912

Imię:Aleksy
Drugię imię:
Nazwisko:Ćwiakowski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1895
Miejsce ur.:Sygonka
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Ćwiakowski Aleksy (1895-1953) – prawnik, legionista, pedagog, poseł sejmowy, prezes Stowarzyszenia Rolniczo-Handlowego w Częstochowie, członek Zarządu Głównego PSL „Wyzwolenia”, prezes Monarchistycznej Organizacji Włościańskiej. Urodził się w Sygontce, gm. Przyrów, w rodzinie o tradycjach chłopskich.
Młody Ćwiakowski rozpoczął naukę w pobliskim Przyrowie, a następnie ukończył gimnazjum w Częstochowie w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza . Potem rozpoczął studia prawnicze, które ukończył już po wybuchu I wojny światowej. W tym okresie nawiązał bliskie kontakty z ruchem niepodległościowym, a następnie w 1915 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) i w jej ramach rozpoczął działalność konspiracyjną, W 1918 r., zgodnie ze strategią Józefa Piłsudskiego, Ćwiakowski wraz z innymi został włączony w szeregi tworzącego się Wojska Polskiego. Potem wziął udział w zaciętych walkach w obronie Lwowa i po przegrupowaniu nadal walczył we Wschodniej Małopolscy.
Po zakończeniu działań wojennych Ćwiakowski wrócił w rodzinne strony i zatrudnił się jako nauczyciel w szkole powszechnej w Kusiętach, gm. Olsztyn k. Częstochowy. Niezależnie od pracy pedagogicznej związał się również z ruchem ludowym. Wkrótce też został członkiem, członkiem następnie prezesem Stowarzyszenia Rolniczo-Handlowego w Częstochowie powiązanego z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL) „Wyzwolenia”, w którym także rozwinął ożywioną działalność. W efekcie swego zaangażowania w l. 1922-23 Oraz 1925 był członkiem Zarządu Głównego.
W 1922 r. Ćwiakowski zgłosił akces kandydowania do Sejmu I kadencji. Mandat poselski uzyskał startując z listy PSL „Wyzwolenie” w okręgu wyborczym nr 17. W 1925 r. został wybrany sekretarzem prezydium klubu parlamentarnego PSL „Wyzwolenie” i „Jedność Ludowa”. Z nieznanych powodów jednak 31 XIII 1925 r. Ćwiakowski zrezygnował z członkostwa w PSL” Wyzwolenie” i wstąpił do Monarchistycznej Organizacji Wszechstanowej, przekształconej następnie w Monarchistyczną Organizację Włościańską, której został liderem, a w krótkim czasie potem stanął na jej czele.
Nie są znane dalsze losy Ćwiakowskiego w kraju. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się na zachodzie Europy, gdzie ostatecznie osiadł w Londynie, tam też zmarł 4 VIII 1953 r. i zapewne został pochowany.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych