- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1878

Imię:Stanisław
Drugię imię:Bernard
Nazwisko:Najman
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:8 grudnia 1860 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Najman Stanisław Bernard (1860 -1922) – przemysłowiec, działacz gospodarczy, prezes Kas Chorych w Warszawie. Urodził się 8 XII w Częstochowie.
Swoją edukację rozpoczął w rodzinnym mieście i zakończył zdaniem egzaminu dojrzałości w miejscowym Gimnazjum Filologicznym ( Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). Następnie wyjechał do Warszawy (1881), gdzie podjął studia w Szkole Handlowej im. L. Kronenberga. Po jej ukończeniu w 1882 r. zatrudnił się przy budowie Klei Dublińsko-Dąbrowskiej, a po dwóch latach przeniósł się do firmy instalacji kanalizacyjnych „Kamień Grossman” na stanowisko kierownika działu handlowego. Przez Starachowice w 1900 r. wrócił do Warszawy, podejmując pracę w Towarzystwie Akcyjnym Fabryk Wyrobów Metalowych i Emaliowanych „Wulkan”. Jego zaangażowanie wraz z posiadaną wiedzą fachową zdecydowały o spodziewanym awansie. Stosunkowo szybko wszedł do zarządu Towarzystwa obejmując stanowisko dyrektora zarządzającego. Dalekosiężne i przemyśleń decyzje przyczyniły się do umocnienia firmy, która jeszcze przed I wojną światową była notowana w czołówce swojej branży. Najman był również jednym z inicjatorów I Zjazdu Koleżeńskiego Wychowawców Szkoły Handlowej Kronenberga, na którym wybrano go sekretarzem powołanej Komisji Wydawniczej Podręczników Handlowych Ekonomicznych. W 1905 r. znalazł się w grupie inicjatywnej, której celem było utworzenie w „Kongresówce” wyższej uczelni o profilu ekonomicznym. Przy ustalaniu taryfy celnej władze carskie zasięgały jego opinii, traktując go jako uznany autorytet.
W okresie działań I wojny światowej Najman pozostawał w Warszawie broniąc interesów firmy „Wulkan”. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. powołany został w skład komisji przygotowującej taryfy celne. W następnym roku uczestniczył w organizowaniu spółki akcyjnej Modrzejewskich Zakładów Górniczo-Hutniczych Spółka Akcyjna, a następnie wszedł do zarządu Fabryki Wyrobów Metalowych i Emaliowanych „Światowit” we Włodowicach.
Oprócz aktywnej działalności na wielu płaszczyznach życia gospodarczego Najman, znający jak rzadko kto problemy ówczesnej klasy robotniczej, przetłumaczył pracę pt. Ogólna Miejscowa Kasa Chorych w Lipsku (1918), a dwa lata później wydał drukiem książkę O udziale robotników i urzędników w zyskach. Opinie, notatki i przykłady. W 1920 r. Najman wszedł w skład Polskiego Związku Przemysłowców Metalowych, początkowo jako wiceprezes, a następnie prezes Zarządu Głównego, pełniąc tę funkcję aż do śmierci. Najman był wyznawcą poglądu, że należy dopuszczać pracowników do partycypowania w dochodach przedsiębiorstw. Reprezentował równocześnie interesy przemysłowców metalowych wobec rządu, pracodawców i innych organizacji przedsiębiorstw. Przez całe życie czynił starania o utworzenie związku pracodawców, które okazały się jednak bezskuteczne. Znajomość problematyki robotniczej pierwszego prezesa Kas Chorych w Warszawie.
Najman zmarł w Warszawie na zapalenie płuc 24 VII 1922 r. i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim. Z małżeństwa z bliżej nieznaną z nazwiska żoną pozostał syn.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych