- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różno¶ci -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1900

Imię:Jan
Drugię imię:Feliks
Nazwisko:Tur
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:25 sierpnia 1875 r.
Miejsce ur.:Litwa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:TUR JAN FELIKS

Urodził się 25 sierpnia 1875 roku w majątku Grużany na Litwie ( 9 V 1942 Warszawa ), embriolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Był synem obywatela ziemskiego Jarosława i Marii z Rymkiewiczów. Uczęszczał do szkoły ¶redniej najpierw w Wilnie, a następnie w Gimnazjum w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły ¶redniej odbył studia na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę naukową rozpocz±ł jako asystent prof. Mitrofanowa przy Katedrze Anatomii Porównawczej i Embriologii tegoż uniwersytetu. Stopień doktora filozofii uzyskał w 1907 r. we Lwowie. Po powrocie do Warszawy należał do grona założycieli Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, walnie przyczyniając się do jego rozwoju. Jako jeden z pierwszych w kraju Jan Feliks Tur w latach 1904 - 1906 podjął badania nad działaniem radu na organizmy, głównie w okresie ich rozwoju zarodkowego. Wykazał, iż rad działa w niejednakowym stopniu na rozmaite okolice i różne tkanki zarodka. Odkrycie to stanowi podstawę radioterapii.
Od 1912 r. Tur kierował zorganizowaną przez siebie pracownią zoologiczną Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Zgromadził wówczas wokół siebie grono młodych naukowców , naukowców których umiał obudzić entuzjazm dla nauk przyrodniczych . przyrodniczych nich wywodził się cały zastęp znanych polskich biologów dwudziestolecia , jak :Wacław Roszkowski , Stanisław Bilewicz, Kazimierz Demel, Zygmunt Kraczkiewicz , Jan Żabiński i inni.
W 1915 r. Jan Feliks Tur rozpocz±ł wykłady anatomii porównawczej embriologii na Uniwersytecie Warszawskim , w roku następnym uzyskując tytuł profesora nadzwyczajnego. nadzwyczajnego 1919 r. został profesorem zwyczajnym . Od tego czasu po¶więcił się badaniom teratologicznym , ustalając genezę form potworno¶ciowych rozwoju gadów i ptaków. Wynikiem ich była opublikowana w 1927 r. praca " Potwory i ich rozwój" , w której podał własną koncepcję powstania potworności. Ogółem opublikował około 130 prac naukowych .
Profesor Jan Feliks Tur był żonaty z Janin± z Jegrów. Zmarł 9 maja 1942 roku w Warszawie.
1 listopada 1964 r. odsłonięto nagrobek prof. Jana Feliksa Tura , ufundowany przez uczniów i władze Uniwersytetu Warszawskiego.

Biogram na podstawieJadwiga i Eugeniusz Szulcowie "Cmentarz ewangelicko - reformowany w Warszawie"

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych