- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1905

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Kazimierz
Drugię imię:
Nazwisko:Mastalerz
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:20 listopada 1894 r.
Miejsce ur.:Czeladź
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Urodził się 20 listopada 1894 roku w Czeladzi. Uczęszczał do gimnazjum rządowego w Częstochowie. Usunięty ze szkoły za udział w strajku szkolnym 1905 roku. Od 1906 roku uczęszczał do I gimnazjum polskiego. Należał do Organizacji Młodzieży Narodowej. Był współzałożycielem drużyny skautowej im. W. Łukasińskiego w Częstochowie. W latach 1914 – 17 brał udział w obronie Lwowa, później w wojnie polsko – bolszewickiej. W czasie kampanii 1939 roku dowodził 18 pułkiem ułanów pomorskich.
Zginął 1 września 1939 roku w pobliżu wsi Krojanty koło Chojnic, prowadząc na czele dwóch szwadronów pułku atak na pozycje niemieckie.
Mastalerz Kazimierz Władysław (1894-1939) – pułkownik kawalerii Wojska Polskiego; dowódca 8 Pułku Ułanów im. Ks. J. Ponietowskiego. Urodził się 20 XI w Sosnowcu; był synem Jana – maszynisty kolejowego – i Zofii z d. Dobke.
Po osiągnięciu wieku szkolnego, w nieznanych bliżej okolicznościach, znalazł się w Częstochowie, gdzie w 1904 r. rozpoczął naukę prawdopodobnie w miejscowym Gimnazjum Filologicznym. To, że nauka trwała aż do 1911 r., było wynikiem strajku szkolnego, w którym Masztalerz czynnie uczestniczył. W tym okresie związał się z Organizacją Polskiej Młodzieży Narodowej oraz ze skautingiem, którego był głównym założycielem w Częstochowie. Przeniósł się następnie do Warszawy, gdzie podjął naukę (1912). W niedługim czasie za działalność konspiracyjną na tamtym terenie został aresztowany przez władze carskie. Po uwolnieniu w 1913 r. przeniósł się do Lwowa, gdzie po dwóch latach zdał egzamin maturalny. Tam też rozpoczął studia w Szkole Politechnicznej, przerwane jednak w tym samym roku ze względu na wybuch I wojny światowej, Masztalerz wstąpił wówczas do 1 pułku ułanów Legionów Polskich, z którym wziął udział w walkach na terenie Królestwa Polskiego, m.in. w szarży ułanów pod Arcelinem. Za odmowę przysięgi na wierność Radzie Regencyjnej w 1917 r został internowany w Szczypiornie,a w l. 1917-18 przebywał w Łomży. Po uwolnieniu w listopadzie 1918 r. wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego i w l. 1918-25 służył w 1 pułku szwoleżerów stacjonującym w Warszawie. W tym okresie szybko awansował, kolejno na podporucznika (1 IV 1919). Przeniesiony został następnie na dwa lata do Korpusu Ochrony Pogranicza, gdzie 3 V 1926 otrzymał awans na majora, po czym wrócił do swojego macierzystego pułku w Warszawie, w którym przebywał do 1930 r. W roku 1930 Masztalerz uzyskał awans na podpułkownika i w marcu tego roku przeniesiony został do Krakowa, gdzie powierzono mu dowództwo 8 Pułku Ułanów im. Ks. Józefa Ponietowskiego. W tym czasie (1 V 1934) został awansowany do stopnia pułkownika. W 1939 r., kiedy nieuchronnie zbliżała się inwazja hitlerowska, Masztalerz na mocy otrzymanego rozkazu przeniesiony został do Grudziądza, gdzie 1 VIII objął dowództwo 18 Pułku Ułanów Pomorskich.
We wrześniu 1939 r. Masztalerz ze swoim pułkiem zajął pozycje obronne na płd. Od Chojnic. Na widok wojsk nieprzyjacielskich – 20 Dywizji Piechoty ścigających polskie odziały Grupy Operacyjnej „Czersk”, wycofujące się ku przeprawie na Brdzie – stojąc na czele swoich szwadronów dał sygnał do szarży na wroga. Chwilę później zginął. Jego ciało pochowano w okolicach poniesionej śmierci. Za swoją wierną służbę uhonorowany był następującymi odznaczeniami: Krzyżem Virtuti Militari 5 l., Krzyżem Walecznych kl. 1, 2, 3 i 4, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości oraz serbsko-chorwacko-słoweńskim: Korona Romania kl. 4 i Medalem Waleczności.



[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych