- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1944

Imię:Tadeusz
Drugię imię:
Nazwisko:Jędrzejczyk
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1 stycznia 1920 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Wpisany na listę absolwentów. Ukończył tajne komplety.
Żródło :
" Polentumstr'a'ger " - Zbigniew Grzadzielski i Jan Pietrzykowski.
Przed wojną odnotowany w dokumentacji szkolnej, że w roku 1938 uczęszczał do klasy III a. której wychowawcą był prof. Grzegorz Hredil.

Jędrzejczyk Tadeusz ( 1920 – 1944 ), partyzant, psd.Zawierucha. Ur. 1 I 1920 r. w Częstochowie. Przed wojną uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza, wychowawcą jego był Grzegorz Hredil. W czasie wojny nawiązał kontakt z Narodową Organizacją Wojskową ( NOW ). Tam ukończył podchorążówkę. Był dowódcą plutonu konspiracyjnegoW połowie października 1943 r. oddział NOW został podporządkowany AK. T. Jędrzejczak w tym czasie brał udział w bitwach : pod Zagróczem ( 2 XI ), zasadzka na konwój ( 17 XI ), pod Józefowem ( 14 XII ). W zime w 1944 r. wracił do Częstochowy i podjął naukę na tajnych kompletach. Maturę zdał na początku kwietnia 1944 r. Zagrożony aresztowaniem dołączył do grupya partyznackiej AK por Marcina, do kompani dowodzonej przez kpt. Lucjana Mirowskiego. Na akcję przyprowadził swojego kolegę z gimnazjum Zbigniewa Ptasińskiego. Jędrzejczyk przez cały czas aktywnie bierze udział we wszystkich akcjach i walkach . M.in. Walczył pod Gródkiem ( 11 V 1944 ), bierze udział w opanowaniu stacji kolejowej w Ludyni ( 13 VI 1944 ). Dalej wraz ze swoim oddziałem wykonuje marsz na pomoc walczącej Warszawie. W drodze do Warszawy bierze udział w walkach pod Garnkiem, Krzepinem, Kossowem i Wymysłowem.
W trakcie urlopu powraca do Częstochowy. W listopadzie 1944 r. został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu na Zawodziu.
Po aresztowaniu do 13 lutego 45 roku przebywał w obozie KL Gross-Rosen skąd przekazany został do obozu KL Flossenburg nr obozowy więźnia 49159 gdzie w dniu 9 marca 45 roku zmarł z wycieńczenia i choroby nabytej w obozach. Informacje te są potwierdzone przez Zarząd Główny PCK

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych