- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1933

Imię:Władysław
Drugię imię:
Nazwisko:Dziurski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:3 października 1913
Miejsce ur.:Dąbrowa koło Niegowy
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Dziurski Władysław (1913-1988), działacz niepodległościowy. Ur. 3 X 1913 w Dąbrowie k. Niegowej, pow. zawierciański, był synem Antoniego i Marii z Mazanków, właścicieli gosp. rolnego.
Dziurski uczęszczał do gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły jako nadterminowy odbywał służbę wojskową w 27 pp w Częstochowie. Dziurski brał udział w kampanii 1939. Wzięty do niewoli, uciekł z transportu i powrócił do Częstochowy. Aresztowany 29 XII 1941 w sklepie przy ul. Krakowskiej, gdzie był punkt kontaktowy ZWZ-AK, w kwietniu n.r. został wysłany do obozu Auschwitz (Oświęcim). Od czerwca 1942 przetrzymywany był w obozie Gross-Rosen (gdzie pracował w kamieniołomach), a od sierpnia t.r. w obozie Dachau (pracował tam jako krawiec). Po uwolnieniu obozu przez Amerykanów w kwietniu 1945, powrócił we wrześniu t.r. do Częstochowy. Był księgowym w Miej. Handlu Detalicznym, później pracował w Woj. Spółdzielny Spożywców (WSS) "Społem" i wreszcie jako kierownik stoiska tekstylnego w Spółdzielczym Domu Handlowym "Centrum". Zm. 17 I 1988 w Częstochowie, pochowany został w kw.58, rząd XV, grób 1. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP(1984), Medalem za Udział w Wojnie Obronnej (1983), Brązową Odznaką "Za zasługi dla woj. częst." (1985).
Jego żona (od 1946) Leokadia Teresa Małasiewicz (ur. 1912), pseud. Lola, córka Karola Małasiewicza, należała do ZWZ-AK w Częstochowie w 1942-45; była łączniczką, prowadziła lokal konspiracyjny przy ul. Dąbrowskiego 10, zajmowała sie kolportażem prasy podziemnej, przenosiła broń. Po wojnie pracowała w WSS "Społem". W małżeństwie tym było dwoje dzieci: syn Andrzej (1948-2003), inż. mechanik, pracownik naukowy Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Polit. Częst.; córka Maria Matylda (ur. 1950), zamężna Pyrkosz, nauczyciel akademicki na Polit. Częst., później nauczyciel jęz. angielskiego w Szk. Podst. nr 35 w Częstochowie, wiceprezes oddziału częst. PTTK.

J. Setowski - Cmentarz Kule

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych