- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1917

Imię:Stanisław
Drugię imię:Robert
Nazwisko:Kulej
Klasa:filologicz
Wychowawca:brak danych
Data ur.:brak danych
Miejsce ur.:brak danych
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:1 czerwca 1917 roku został dopuszczony do egzaminu maturalnego. 11 czerwca 1917 roku Rada Pedagogiczna ostatecznie zatwierdziła wyniki egzaminów i przyznała świadectwo dojrzałości.

KULEJ Stanisław Robert (1898-1942), adwokat, radny miasta Częstochowy, działacz sportowy. Ur. 7 VI 1898, był synem Franciszka (ok. 1862-1939), na¬uczyciela, bratem Lucjana (1896-1971), prokuratora, adwokata, członka POW w Częstochowie, oficera AK, powstańca warszawskiego, sportowca (reprezen¬tanta kraju w hokeju na lodzie).
Ukończył w 1917 Gimnazjum Męskie Towarzystwa Opieki Szkolnej im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Należał do POW w Częstochowie, brał udział w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918. W latach 1918-21 walczył z Ukra¬ińcami i w wojnie polsko-bolszewickiej; w 1920 został awansowany do stopnia ppor. artylerii. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 1926 wystąpił o przyjęcie w poczet aplikantów adwokackich (z siedziba w Częstochowie). Po ukończeniu aplikacji prowadził kancelarię adwokac¬ką w Częstochowie (przy ul. Wieluńskiej 10, później III Alei 53). Należał do Związku Adwokatów Polskich. W 1934 z ramienia Stronnictwa Narodowego wybrany do Rady Miejskiej. Kulej był działaczem sportowym, w 1936 współ-założycielem Częstochowskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego. Zmobilizowany w stopniu por. w końcu sierpnia 1939 do 7 pal w Częstochowie; był dowódcą plutonu artylerii w 3 baterii 7 pal. W pierwszych dniach września bateria zaj¬mowała pozycję przy ul. Chłopickiego (na terenie posiadłości Bzowskich), 3 września została otoczona przez Niemców obok wsi Pabianice k. Janowa (po¬wiat częstochowski). Po stoczonej walce i zniszczeniu armat Kulej w grupie kil¬kunastu żołnierzy wydostał się z okrążenia. Umknął niewoli i po jakimś cza¬sie wyjechał z Częstochowy. Aresztowany przez Niemców poza Częstochową został osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen (Oranienburg). Adwokat Zygmunt Chołdyk (zob.), który zetknął się w obozie z Kulejem, tak opisywał jego śmierć: „Widziałem go w rewirze [szpitalu więziennym] - Kulej, mały, szczupły, wyglądał jak dziecko. Zdawało się, że w twarzy jego widać było tylko wielkie oczy. Lekki też był jak dziecko. Lekarz obozowy podał jako przy¬czynę zgonu raka żołądka z przerzutami na wątrobę. Bezpośrednim jednak jego powodem śmierci adw. Kuleją było pobicie go przez esesmana w momen¬cie, kiedy wypytywał nowo przybyłych więźniów o wieści z Częstochowy. Złe wiadomości z domu osłabiły też odporność psychiczną." Zm. w obozie 10II1942. Jego żona (od 1931) była Halina z Holewickich.

Juliusz Sętowski

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych