- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1915

Imię:Antoni
Drugię imię:Marian
Nazwisko:Błaszczyński ( Lubicz )
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:22 lipca 1903 r.
Miejsce ur.:Łódź
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Orientacyjnie przypisany do tego roku. Uczęszczał do gimnazjum najprawdopodobniej w latach1915 - 1916 . Odnotowany w dokumentach szkoły.

BŁASZCZYŃSKI (LUBICZ BŁASZCZYŃSKI) Antoni Marian (1903- 1951), nazwisko przybrane Feliks Lenkowski, oficer Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy. Ur. 22 VII 1903 w Łodzi, był synem Antoniego Adama oraz Anny z Urbańskich (1879- 1930).
B. uczył się w gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W 1918-19 jako ochotnik wstąpił do Korpusu Kadetów (KK) nr 1 w Łobzowie pod Krakowem. Jako słuchacz KK uczestniczył w wojnie polsko- bolszewickiej, a w 1921 w III powstaniu śląskim. Ukończył Wyższą Szkołę Intendentury i od 1925 służył w 41 Suwalskim pp, później jako kpt. dyplomowany piechoty służył w 27 pp w Częstochowie. Pracował w wywiadzie wojskowym. Przez pewien czas zatrudniony był w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W kampanii 1939 jako szef intendentury należał do dowództwa 18 DP w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Internowany na Łotwie zdołał zbiec i próbował przedostać się do Szwecji. Ujęty, nie przyznał się, że jest oficerem, dzięki czemu umieszczono go w stalagu. W 1940 został zwolniony i przyjechał do Warszawy. Od t.r. należał do ZWZ-AK. Zagrożony aresztowaniem, zmuszony był wyjechać do Kielc. Tam aresztowany przez Gestapo, został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz (Oświęcim). Później więziony był w obozie Gross- Rosen i Mauthausen. W 1945 uwolniony powrócił do Częstochowy. Jeszcze w t.r. wyjechał, przypuszczalnie na Zachód. W 1946, po blisko sześciu miesiącach powrócił. Pracował w Departamencie Spraw Personalnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Aresztowany 31 XII 1948, był przetrzymywany w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Poddawany był wyczerpującym przesłuchaniom. Oskarżony o szpiegostwo, został skazany na karę śmierci i zgładzony 31 VIII 1951 w Warszawie. Miejsce pochówku nie jest znane. W kw. 7, rząd I, przy grobie (3) rodzinnym Błaszczyńskich znajduje się symboliczny brzozowy krzyż z tabliczką poświęconą B-mu.
W małżeństwie (od 1927) z Ireną Michaliną Rydzewską nie miał dzieci.

zaczerpnięte - J. Sętowski - Cmentarz Kule w Częstochowie

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych