- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1885

Imię:Feliks
Drugię imię:Ignacy
Nazwisko:Mrozowski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1.października.1869
Miejsce ur.:Bolmin k. Kielc
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Żył w latach 1869 – 1940. Wydawca, dziennikarz. Urodził się 1 października 1869 roku w Bolminie koło Kielc, był synem Antoniego - ziemianina i Michaliny z Boguszów.
W nieznanych okolicznościach przeniósł się do Częstochowy, gdzie kształcił się w tutejszym gimnazjum rządowym ( przekształconemu następnie w gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie ). Po jego ukończeniu przeniósł się do Warszawy , rozpoczynając studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do Bolmina, gdzie zajął się gospodarowaniem w rodzinnym folwarku, a po poślubieniu Marty z Lewentalów przejął w spadku po rodzicach cały majątek. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Rumunii, gdzie spędził dłuższy okres. Wrócił dopiero w 1923 roku po śmierci swojej teściowej - Hortensji Lewantalowej. W tym czasie wszedł do spółki wydawniczej " Kuriera Warszawskiego " jako drugi dyrektor. W październiku następnego roku został prezesem rady zarządzającej całej spółki. Należał również do współzałożycieli powstałego 22 października 1928 roku Polskiego Związku Wydawców Dzienników i Czasopism ( PZWDiC ).
Podczas pierwszego zjazdu został wybrany prezesem Rady Naczelnej. Z racji pełnionej funkcji Mrozowski odbył wiele podróży służbowych m.in. do Paryża, Rzymu, Mediolanu, Zurychu, Wiednia i Madrytu ( 1933 - 1934 ), co pozwoliło mu nawiązać stałe stosunki z Unią Międzynarodowa Stowarzyszeń Prasowych.
Zmarł w 1940 roku.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych