- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1885

Imię:Wincenty
Drugię imię:
Nazwisko:Tymieniecki
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:3 kwietnia 1871 r.
Miejsce ur.:Piotrków Trybunalski
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:
Budowniczy zrębów łódzkiego kościoła
Urodził się 3 kwietnia 1871 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Wychowywał się w domu o wspaniałych patriotycznych tradycjach, jako że ojciec - Bolesław był naczelnikiem powiatu podczas Powstania Styczniowego 1863/64. Skazany na dożywotnią katorgę za swą działalność, po ułaskawieniu i powrocie, pozostawał wzorcem postępowania dla całej rodziny.
Po kształceniu domowym, młody Wincenty kontynuował naukę w gimnazjum w Częstochowie ( później przemianowanym w gimnazjum im. H. Sienkiewicza ), co zapewne było nie bez wpływu na wybór życiowej drogi. W 1891 r. wstąpił w Warszawie do Seminarium Duchownego, a 6 stycznia 1895 r. otrzymał kapłańskie święcenia. Po rocznej posłudze w Skierniewicach, został przeniesiony do parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. Następnie w latach 1898-1909 zdobywał duszpasterskie doświadczenie w parafiach
Warszawy, jej okolicach (Słomczyk) czy w Łowiczu. 28 grudnia 1909 roku powołany został na proboszcza będącego wówczas w budowie kościoła św. Stanisława Kostki. Równocześnie pełniąc funkcje sekretarza warszawskiego konsystorza metropolitarnego aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji warszawskiej. Organizatorskie umiejętności sprawiły, że prałat Tymieniecki w ciągu trzech lat doprowadził do zakończenia budowy świątyni.
Na podkreślenie zasługuje także szczególnie aktywna działalność na rzecz biednych i opuszczonych w czasie I wojny światowej. Komitet Niesienia Pomocy Biednym, na czele którego stanął ks. prałat, zebrał do sierpnia 1915 roku - sumę 5 mln rubli.
Warto wspomnieć o patriotycznej działalności podczas powstań śląskich w Łódzkim Okręgowym Komitecie Plebiscytowym czy Obywatelskim Komitecie Wykonawczym Obrony Państwa podczas bolszewickiego zagrożenia w 1920 r. Od czasu powołania diecezji łódzkiej - 10 grudnia 1920 roku pełnił funkcję wikariusza generalnego. Bullą papieską z dnia 11 kwietnia 1921 roku został powołany na pierwszego łódzkiego Pasterza.
Łatwo wykazać, że przesłanie Pierwszego Biskupa jest nadal aktualne. Niezwykle nowatorsko jak na owe czasy wypowiadał się o roli świeckich: "Wielką pomocą w świętej sprawie szerzenia Królestwa Bożego na ziemi mogą być i powinni być świeccy (...)
katolik ma święty obowiązek nie tylko wierzyć i żyć według zasad świętej wiary, lecz współpracować w rozszerzaniu Królestwa Bożego na ziemi (...) współpraca świeckich w dobie obecnej staje się potrzebą chwili" - głosił biskup Tymieniecki w 1929 roku.
Podobnie współcześnie widać w jego naukach troskę o kult i nauczanie o Eucharystii. Biskup już 1922 roku zarządził, by we wszystkich kościołach diecezji raz w miesiącu odprawiana była adoracja Najświętszego Sakramentu. Polecał, by w każdej parafii zakładać Krucjatę Eucharystyczną, preferował comiesięczną spowiedź i Komunię św. dla dzieci.
Ogromnie ważnymi wydarzeniami były organizowane Kongresy Eucharystyczne: Kongres odbyty w Łodzi w 1928 r., w czerwcu 1930 r. w Łęczycy, w 1931 r. w Piotrkowie Trybunalskim czy w 1933 r. w Łasku. Uczestnictwo w tradycyjnych procesjach Bożego Ciała, czy w czterdziestogodzinnych nabożeństwach - dopełniają tylko obrazu świątobliwego Pasterza naszej diecezji. W dwunastym roku biskupiego posługiwania, po chorobie, Pierwszy Biskup Łódzki, zmarł 10 sierpnia 1934 roku.
Przedstawiciele wszystkich grup społecznych zamanifestowali swoje uczucia podczas uroczystego pogrzebu. Tysiące łodzian żegnało swego Pasterza. Biskup pozostawił bogaty dorobek duszpasterskich wskazań. Jest on aktualnie i twórczo kontynuowany przez obecnego Pierwszego Łódzkiego Metropolitę - Księdza Arcybiskupa dr Władysława Ziółka.

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych