- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Protokoły Rad Pedagogicznych 1916 / 17

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 28.06.2006 20:43:32

Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 26 sierpnia 1916 r.
Po zagajeniu pierwszego posiedzenia Rady Pedagogicznej dyrektor Wacław Płudowski zakomunikował wszystkim obecnym iż w rozpoczynajšcym się roku szkolnym skład Rady Pedagogicznej stanowiš :
Płoudowski Wacław- dyrektor
Płodowska Halina
Smolarkiewiczowa Irena
Stankowska Zofia
Czahay Maria
Bugajska Maria
Ciesielski Michał-ksiądz kanonik
Wojak Ludwik-pastor
Dziuba Józef
Fidler Wacław
Kołakowski Bolesław
Kozieradzki Jan
Lewandowski Julian
Mężnicki Ludwik
Mońkowski Leon
Mškosza Edward
Nowak Stanisław
Pruffer Ja
Ryslik Jan
Rudnicki Władysław
Tatarkiewicz Władysław
Wahrmund Józef
Sojecki Edmint
Wigurski Marek
Zaremba Wojciech
Zarembski Marian
Ziemski Sobiesław
Zagrodzki Eugeniusz
Mettler Bonawentura-ksiądz
Sabok Włodzimierz

Obecni na posiedzeniu uchwalili :
1. Na sekretarza Rady Pedagogicznej zaprosić p. B. Kołakowskiego
2. Do klasy wstępnej na zasadzie rezultatu egzaminów powakacyjnych przyjąć : ( 18 nazwisk )
3. Roboty wakacyjne odebrać do dnia 30 sierpnia.
4. Składać do kancelarii gimnazjum przed każdym pierwszym ( w ostatnich dniach miesiąca ) sprawozdanie pisemne , co każdy nauczyciel z wykładanego przez siebie przedmiotu zamierza przejęć z klas.

Podpisy :

---------------------------------------------------------------------------



Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 29 i 30 sierpnia 1916 r.

Obecni : ( grono )

Posiedzenie dotyczyło tylko i wyłšcznie ustaleniu nazwisk przyjęcia do poszczególnych klas stosownie do rezultatów egzaminów poprawkowych.

Podpisy.

-----------------------------------------------------------------


Protokół
z posiedzenia wychowawców z dnia i 31 sierpnia 1916 r.
Uchwalono : 1. Żeby wychowawcy zebrali się w gimnazjum dnia 1 września i każdy w swej klasie ogłosił rezultaty egzaminów, jak również udzielił uczniom informacji zwišzanych z rozpoczęciem roku szkolnego.
2. Ażeby w sobotę dnia 2 września w gmachu gimnazjum zebrali się również wszyscy wychowawcy dyżurni o godz. 8.00
3. Dnia 2 września ułożyć alfabetyczny wykaz uczniów w poszczególnych klasach, zebrać adresy uczniów, rozdać dzienniki i bilety ( matrykuły ) i podyktować podręczniki ( po powrocie uczniów z nabożeństwa ).
4. Pozwolić uczniom chodzić po mieście do dnia 1 października do godziny 8 wieczorem.

Podpisy :


Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 16 września 1916 r.
Obecni : rada pedagogiczna
1. Uczęszczanie nauczycieli na posiedzenia Rady Pedagogicznej uważać za czynność obowiązkową dla wszystkich członków personelu nauczycielskiego.
2. Posiedzenia Rady Pedagogicznej rozpoczynać 10 minut po wyznaczonym terminie.
3. Z opóźniajacych się na posiedzenia bez poważnej przyczyny ściągać 25 kopiejek jako kasę; w razie za nieprzybycia na posiedzenie Rady bez poważnej przyczyny ściągać kasę w wysokości 50 kopiejek. Kary powyższe przelewane będą do kasy Samopomocy Uczniowskiej.
4. W sprawie wypracowań pisemnych przyjšć z pewnymi poprawkami projekt dyr. Płodowaskiego , który członkowie Rady popierali imiennie na posiedzeniu.
5. Di pytań zamieszczonych w ankiecie, która będzie od uczniów zbierana w dniu bieżącego miesiąca, dodać pytanie następujšcych treści : Czemu chciałbyś być w przyszłości?
6. Przyjšć do wiadomości cały szereg wskazań natury ogólno wychowawczej, jako to : Kary cielesne pod wszelką postacią są wykluczone. Nauczycielowi nie wolno w stosunku do ucznia używać przezwisk i uwłaczających wyrazów. Spóźniajżcy się uczeń po wejściu do klasy winien stać tak długo, aż nauczyciel pozwoli mu zająć miejsce w ławce; spóźnianie się należy karać bardzo surowo.
W sprawie nauki trzeba być w dzisiejszych czasach dość pobłażliwym; w razie gdy niezamożny uczeń tłumaczy się brakiem podręczników, nie należy stawiać mu stopnia niedostatecznego bez porozumienia się z wychowawcą; przynajmniej do końca września należy postępować zgodnie z powyższym.
Wychowawcy celem bliższego poznania uczniów winni zbliżać się do nich i starać się , by młodzież również ze sobą współżyła nie tylko w zabawach, lecz i w poważnej pracy, a w tym celu polecać tworzenie kompletów uczniowskich po dwóch, w którym uczeń zdolniejszy ma pomagać a nauce słabszemu. Wychowawca przynajmniej raz na kwartał winien zwołać konferencje nauczycieli wykładających w jego klasie. Pierwsza konferencja ma się odbyć najpóźniej w połowie października.
W celu unormowania ilości zadawanych na lekcjach z poszczególnych przedmiotów, postanowiono przyjšć jako zasadę nie zadawania więcej, niż to co uczeń jest w stanie nauczyć się w cišgu jednej godziny z danego przedmiotu, zadawać tylko z lekcji na lekcję, nie za okresami.
7. W sprawach samopomocy uczniowskiej pan Ziemski zakomunikował, iż śniadania niezamożnym uczniom będą wydawane od dnia 18 września oraz prosił o wyznaczenie pomocnika kuratora. Rada poleciła te funkcję panu Zagrodzkiemu.
8. Przyjęcie nowych uczniów do klasy IV uzależnić od opinii wychowawcy

Podpisy :



Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 29 września 1916 r.
Obecni : rada pedagogiczna

Na porzšdku dziennym sprawa zachowania się ucznia kl. VII Stasiaka względem prof. Fidlera podczas lekcji w klasie.
Wg Słów p. W. Fidlera zajęcie przedstawia się w ten sposób. Na jednej z ostatnich lekcji, p. Fidler odpowiedź Stasiaka ocenił na 2, wówczas Stasiak w niewłaściwy sposób zaczšł zwracać uwagę p. Fidlerowi. Jednocześnie jeden z uczniów kolegów Stasiaka wyjaśnił, że o zadanej lekcji ogół klasy nie wiedział; bioršc pod uwagę to wyjaśnienie, p. Fidler wykreślił dwójkę, postawioną Stasiakowi, co jednakże tego ostatniego nie zadowoliło, gdyż w dalszym cišgu zachowywał się niewłaściwie wobec p. Fidlera. Wówczas p. Fidler kazał Stasiakowi siadać, zaznaczając, że sprawa jest skończona. Wtedy Stasiak odezwał się : Pan jest gburem.
Pan dyrektor komunikuje, że niezwłocznie po tym fakcie Stasiak został zawieszony do czasu rozstrzygnięcia sprawy, przez Rade Pedagogiczną.
Ksišdz kanonik M. Ciesielski zaznacza, iż szanuje p. Fidlera, ocenia jego dobre chęci, gorliwość, sumienność i zapał , jednakże musi zwrócić uwagę na to, że nie można uczniowi zadawać za wiele i za wiele od ucznia wymagać, z drugiej strony, stojąc na stanowisku, że uczeń nauczycielowi nie jest w stanie ubliżyć, stawia wniosek, ażeby Rada Pedagogiczna rozpatrywała tylko kwestię niewłaściwego zachowania się Stasiaka.
Wychowawca klasy VII p. Ryslik komunikuje, iż Stasiak wyjaśnił mu, że chciał w tejże chwili po zapytaniu przeprosić p. Fidlera, ale P. Fidler już klasę opuścił.
W dalszym cišgu w dyskusji brali udział jeszcze p. Mąkosza, Gajecki, Fidler i inni i po wszechstronnym rozpatrzeniu Rada Pedagogiczna uchwaliła :
1. Dać Stasiakowi naganę Rady Pedagogicznej z zastrzeżeniem, iż w przyszłości podobne postępowanie tolerowane nie będzie
2. nakazać Stasiakowi wobec klasy przeprosić p. Fidlera
3. Zmniejszyć stopień ze sprawowania za I okres bieżącego roku szkolnego.

Podpisy :




Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 13 lutego 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. Pierwszy punkt porządku dziennego stanowi sprawa wyboru nowego sekretarza Rady Pedagogicznej na miejsce dotychczasowego pana Kołakowskiego, który wyjechał z Częstochowy. Drogą aklamacji zebrani członkowie Rady Pedagogicznej powołali pana E. Sojeckiego, który obowiązek ten przyjął na siebie.
2. Nauczycielowi ludowemu Antoniemu Zagórskiemu, który zdawał pisemnie egzamin w dniu 3 lutym, a ustnie 10 lutego postanowiono nie wydawać świadectwa wobec niedostatecznych stopni egzaminacyjnych.
3. Kwartał trzeci będzie zakończony dnia 23 marca
4. Rada Pedagogiczna postanowiła urządzić konferencję wychowawców z nauczycielami na klasę ustną I i II w dniu 26 lutym, na klasę III i IV w dniu 27 lutym, a na pozostałe klasy w dniu 1 marca.
5. Rekolekcje dla uczniów katolików uchwalono urzšdzić dnia 8, 9 i 10 lutego. Wyżej wymienione dni jak również dzień 7 lutego po dużej pauzie wszyscy uczniowie Gimnazjum zostaną zwolnieni z lekcji.
6. W dniu 20 lutego z powodu uroczystego święta na Jasne Górze po dużej przerwie uczniowie zostaną zwolnieni z 6 lekcji. W œrodę popielcowš dnia 21 lutego również postanowiono uczniów zwolnić od lekcji.
7. Bromiatowskiego Ludomira ucznia klasy III postanowiono przenieść do klasy III a, natomiast z tej ostatniej przenieść do poprzedniej Kazimierza Piekielnego.
8. Do klas ujawniających słabe postępy w nauce, a szczególnie względem klasy VII postanowiono stosować większe wymagania, surowsze środki, surowiej stawiać stopnie i częciej wyrywać do odpowiedzi.
9. Skaut Rada Pedagogiczna uchwaliła poddać pod kontrolę władzy szkolnej. Dyrektor zawezwie ucznia klasy VII Sikorskiego i zakomunikuje, że odtąd wszelkie zabrania uczniów skautów muszš się odbywać z wiadomością szkoły.
10. Nad strona moralną skautu czuwać będzie ks. prefekt.
11. Do pracy w Samopomocy Uczniowskiej podejmują się p. Płudowski i p. Sabok, a skautem zobowišzuje się opiekować się p. Zagrodzki, p. Ryslik i p. Lewandowski.
12. Wobec tego, że zasady Samopomocy znacznie się zwiększyły po ostatnim koncercie uczniowskim naszego Gimnazjum postanowiono niezamożnym uczniom dwa razy na tydzień dawać chleb z tłuszczem. Składki na Samopomoc maja być obecnie zbierane stale co miesiąc i nie za kwitariuszem sznurowanym, ale zapisywane w ksišżce specjalnej.
13. Uczniów zapisanych za wykroczenia do kozy niedzielnej postanowiono zapisywać w oddzielnej książce.

Podpisy :




Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 1 maja 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. Prośbę ucznia klasy VIII Ludwika Wintera uwzględnić w taki sposób: wydać świadectwo z ukończenia klasy siódmej i zaświadczenie z pobytu w klasie VIII do dnia cenzurą za pierwsze trzy kwartały VIII klasy.
2. Prośbę ojca ucznia kl. VII Feliksa Zborowskiego przyjęto przychylnie. Nauczyciele obowišzani są wspomnianego ucznia przepytać i wystawić mu stopnie kwartalne na dzień 16 maja b.r.
3. Prośbę opiekuna ucznia kl. III a Tadeusza Dębickiego postanowiono uwzględnić wspomnianego ucznia przepytać, wstawić mu stopnie kwartalne i zwolnic go na dzień 25 maja b.r.
4. Biorąc pod uwagę mało owocne wyniki zeszłorocznych egzaminów przejściowych postanowiono tych ostatnich nie urządzać w końcu bieżącego roku szkolnego. Natomiast urządzone będą w niektórych klasach repetycje. Wszyscy nauczyciele maja zakończyć kurs nauk na dzień 1 czerwca . Po tym dniu lekcje odbywać się będą nie podług planu dotychczasowego , a tylko podług zmienionego przeciętnie po 3, 4 lekcje dziennie stosownie do klasy.
5. Z języka polskiego i matematyki repetycje będą pisemne i ustne, z innych przedmiotów tylko ustne. Uczeń posiadający dobry stopień lub celujący z repetycji pisemnej może być zwolniony z repetycji ustnej.
6. Ogólna wycieczkę dla uczniów naszego Gimnazjum projektuje się urządzić 29 maja albo 31. W czwartek po dwóch lekcjach odbędą się ogólne uczniowskie ćwiczenia sportowe.
7. Akt szkolny odbędzie się 19 czerwca .

Podpisy :




Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 14 maja 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

Na porządku dziennym sprawa dopuszczenia do egzaminów maturalnych uczniów klasy ósmej. Rozpatrywano najpierw postępy w naukach uczniów wydziału filologicznego i na zasadzie stopni rocznych postanowiono dopuścić do egzaminów maturalnych następujących uczniów :
1. Bielobradka Stanisława Wiktora
2. Kohna Hieronima
3. Kuleja Lucja Piotra
4. Kuleja Stanisława Roberta
5. Kurka Władysława Leona
6. Markiewicza Mieczysława
7. Mištkiewicza Jakuba
8. Nadolnego Jerzego Józefa
9. Pacholskiego Stefana Wacława
10. Skórkę Jana Pawła
11. Zaorskiego Gustawa
12. Matiuszyna Aleksandra

Następnie rozpatrywano postępy uczniów klasy ósmej oddziału realnego i na zasadzie stopni rocznych postanowiono dopuścić do egzaminów maturalnych
1. Bartoszka Stanisława
2. Bielibradka Władysława Bonifacego
3. Eberta Jerzego Mariana
4. Faktora Hila
5. Helmana Adolfa
6. Piltza Franciszka Jana
7. Poncza Aleksandra
8. Presera Jana
9. Dichmanna Wiktora dopuszczono pomimo niedostatecznego z języka polskiego, uwzględniając ze to obcokrajowiec

Podpisy :



Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 18 maja 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. Na porządku dziennym sprawa egzaminów maturalnych. Na wstępie dyrektor przeczytał okólnik władz szkolnych z dnia 13 maja b.r. ( G-Nr VC1 206 ) wraz z dołączonym regulaminem egzaminów maturalnych.

2. Następnie wyznaczono dokładnie dni i godziny egzaminów.

3. Na oddziale filologicznym wyznaczono :
22.05 godz. 9.00 rano język polski
23.05 godz. 9.00 rano algebra
24.05 godz. 9.00 rano geometriš z trygonometriš
25.05 godz. 15.30 po południu j. niemiecki ( francuski )
26.05 godz. 15.30 po południu j. łaciński

4. Na oddziale realnym wyznaczono egzaminy maturalne :
25.05 godz. 9.00 j. polski
26.05 godz. 9.00 j. niemiecki( francuski )
29.05 godz.9.00 fizyka
30.05 godz. 9.00 geometria z trygonometrią
31.05 godz.9.00 algebra, geometria analityczna, rach. Różniczkowy i całkowy

5. Na wszystkich egzaminach pisemnych ma być dyrektor, wykładający dany przedmiot i asystent
6. Na oddziale filologicznym wyznaczono następujących asystentów :
a ) j. polski p. Sabok
b ) algebra p. Zagrodzki
c ) trygonometria p. Ziemski
d ) j. niemiecki p. Zagrodzki
e ) j. francuski p. Sabok
f ) j. łaciński p. Ziemski
7. Na oddziale realnym wyznaczono następujących asystentów :
a ) j. polski p. Sabok
b ) j. niemiecki p. Ryslik
c) j. francuski p. Sabok
d ) fizyka p. Pruffer
e ) geometria z trygonometria p. Zagrodzkiego
f ) algebry- p. Gutkowskiego

7. Wobec braku w nadesłanym przez wydział szkolny regulaminu przeprowadzania egzaminów Rada Pedagogiczna uchwaliła co następuje :
a ) na oddziale filologicznym i realnym na wypracowanie z języka polskiego przeznaczyć 5, 5 godzin
b ) na geometrię , j. niemiecki , francuski, łaciński 3 godziny
c ) do oceny wypracowań wyznaczono :
- j. polski p. Płudowski, Dziuba, Ziemski, Mężnicki i Zaremba
- algebra - . Tatarkiewicz, Gutkowski, Zagrodzki, Płodowski i Kamiński
- geometria p. Tatarkiewicz, Mańkowski, Zagrodzki,
- j, niemiecki p. Fidler, Smolarkiewiczowa, Ryslik, Bugajska i pastor Wojak
- j. francuski p. Czahary, Stankowska, Fidler, ks. Ciesielski, Płudowska
- j. łaciński -p. Ryslik, Figurski, ks. ciesielski, Płodowski i Ziemski

8. Tematy po trzy z każdego przedmiotu maja być przedstawione przez nauczycieli dyrektorowi Gimnazjum na dwa dni przed egzaminem
9. Temat spośród przedstawionych wybiera przed samym egzaminem komisja wyznaczona do oceny wypracowań z danego przedmiotu.
10. Przed egzaminem dyrektor zakomunikuje uczniom ostrzeżenie w sprawie posiłkowania się niedozwolonymi pomocami ( zgodnie z punktem 7 & 9 regulaminu egzaminów dojrzałości w roku ubiegłym )
11. Po ukończeniu wypracowań uczniowie wypracowania swe wraz z brulionem wręczš dyrektorowi, ten zaś z adnotacją swą, że ja przejrzał wręczy nauczycielowi danego przedmiotu.
12. Ustalenie ostatecznych stopni z wypracowań pisemnych nastąpi na specjalnym posiedzeniu, w którym wezmš udział wszyscy nauczyciele wyznaczeni do oceny wypracowań. Na tym samym posiedzeniu zapadnie decyzja co do dopuszczenia uczniów do egzaminów ustnych ewentualnie co do zwolnienia z niektórych przedmiotów.
13. O wyborze języka francuskiego lub niemieckiego uczniowie winni zakomunikować dyrektorowi przed rozpoczęciem się egzaminów pisemnych.
14. Egzaminy pisemne i ustne postanowiono przeprowadzić zgodnie z zasadami wymienionymi w nadesłanym przez władze szkolne regulaminie.

Podpisy :


Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 1 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.
1. Na porzšdku dziennym sprawa wystawienia ostatecznych stopni z wypracowań pisemnych maturalnych uczniów klasy ósmej filologicznej, dopuszczenia do ustnych egzaminów maturalnych, ewentualnie zwolnienia od egzaminów z niektórych przedmiotów. Ustalono :
Że wszyscy dopuszczeni do egzaminów napisali prace pozytywnie i zostali dopuszczeni do egzaminów ustnych
2. Zgodnie z paragrafem 32 postanowiono zwolnic niektórych uczniów z egzaminów ustnych ( wymieniono pięć nazwisk : Bielobradek, Kohn, Kulej St. , Skorko i Zaorski )
3. Ustne egzaminy maturalne dla uczniów klasy ósmej filologicznej postanowiono urządzić dnia 8 i 9 czerwca.
4. Komisje egzaminacyjna stanowić będš osoby : dyr. Płudowski, ks. Ciesielski, pastor Wojak, Biegańska Płudowska, Tatarkiewicz, Gutkowski, Ziemski, Dziuba, Mężnicki, Fidler, Ryslik, Czahy i Sojecki.

Podpisy :



Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 4 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.
1. Na porządku dziennym sprawa wystawienia ocen maturalnych z egzaminu pisemnego w klasie ósmej realnej. Wszystkich uczniów dopuszczonych postanowiono dopuścić tez do egzaminów ustnych.
2. Dopuszczono tez ucznia Dichmanna, który dopiero od trzech lat zamieszkuje w Polsce i w czasie jednorocznego pobytu w szkole polskiej zrobił wszystko co było w jego mocy.
3. Z egzaminów ustnych zwolniono ( Bartoszka, Bielobradka Władysława, Faktora i Presera )
4. Ustne egzaminy maturalne postanowiono przeprowadzić w dniu 14, 15 i 16 czerwca

Podpisy ;


Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 6 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. Na porządku dziennym sprawa przyjęcia do Gimnazjum do klasy wstępnej i pierwszej kandydatów, którzy zdawali egzaminy w dniu 4, 5 czerwca. Na tym samym posiedzeniu rozpatrywano prośby niektórych uczniów zwolnionych od repetycji lub wcześniejszego zwolnienia od lekcji uczniów chorych
2. Lista osób przyjętych do klasy wstępnej ( wymienione nazwiska 23 )
3. Lista osób przyjętych do klasy pierwszej( 21 nazwisk )
4. Część postanowiono przyjšć po złożeniu egzaminów po wakacjach ( 8 nazwisk ).

\Podpisy :



Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 11 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. W sprawie ostatecznego wyniku egzaminów maturalnych w gimnazjum Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie i przyznanie œwiadectw dojrzałości uczniom klasy ósmej filologicznej.
Lista osób ( 12 nazwisk wymienionych wcześniej ).
2. Uczniom wyznania mojżeszowego z religii wystawiono oceny roczne. Przy wystawianiu stopni z propedeutyki filozofii brano pod uwagę stopień z logiki otrzymany w klasie siódmej i stopień z psychologii otrzymany w roku bieżšcym w klasie ósmej
3. Tym sposobem komisja egzaminacyjna przyznała świadectwa maturalne.

Podpisy :



Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 11 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. Na porządku dziennym sesja kwartalna :
Wymienione są wszystkie osoby promowane do poszczególnych klas z uwzględnieniem prac wakacyjnych.

Podpisy ;


Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 12 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. Na porzšdku dziennym sprawa przyjęcia do Gimnazjum do klas 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 kandydatów, którzy zdawali egzamin w dniach 6 – 11 czerwca
2. Na tym posiedzeniu odbyła się sesja kwartalna klas 2 a, 2 c i I b.

Podpisy :



Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 18 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.
Na porzšdku dziennym przyznanie świadectw dojrzałości uczniom klasy realnej. Wszyscy dopuszczeni ( 9 nazwisk ) do egzaminów zdali go i wszyscy otrzymają świadectwa maturalne.
Uczniom wyznania mojżeszowego wystawiono z religii stopnie roczne. Przy wystawieniu stopni z logiki i rysunków brano pod uwagę stopień roczny otrzymany w klasie siódmej.
Przy nazwisku Dichmann wydanie swiadectwa komisja uzależniła od decyzji wydziału szkolnego w Warszawie.

Podpisy :


Protokół
z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 18 czerwca 1917 r.
Obecni : rada pedagogiczna.

1. Na porzšdku dziennym sesja kwartalna klas 2b, 3a, 3 b, 4, 5, 6, 7 .
2. Wymienione są nazwiska z wszystkich klas, którzy zostali promowani i którzy otrzymali prace wakacyjne.

Podpisy:


Na tej konferencji zakończył się rok szkolny 1916 / 17


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych