- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Sejfried Tadeusz Marian

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 07.08.2005 15:53:52

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


13.03.1950 r.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
13.03.1950 r.

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Życie 04.02.2009
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Życie 04.02.2009

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Sejfried Tadeusz Marian ( 1911 – 1978 )


Urodził się w rodzinie rzymsko katolickiej 3 grudnia 1911 roku w Częstochowie. Jego rodzicami byli Eugeniusz i Stanisława z domu Sabok ( 1885 – 1914 ). Gdy był małym chłopcem zmarła mu mama, ojciec w tym czasie w roku 1914 został wcielony do armii rosyjskiej i wobec tego jego wychowaniem zajęła się babia Helena Sejfriedowa. Ojciec z wojny wrócił w 1920 roku. Naukę w szkole powszechnej rozpoczął dość późno. W domu była bieda, często niedożywiony dość szybko zapadał na różnego rodzaju choroby. Zawsze pasjonowało go czytelnictwo, zwłaszcza literatura przyrodnicza. Wykształcenie średnie uzyskał w I Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W czerwcu 1933 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorim Okręgu Szkolnego Krakowskiego.
28 czerwca 1933 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu im. J. Piłsudskiego w Warszawie. Studia te ukończył tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku. Był z wykształcenia matematykiem i fizykiem, ale bliżej serca zawsze leżała fizyka, a zwłaszcza jej dziedzina : astronomia. Zapewne duży wpływ na ten fakt miał ksiądz Bonawentura Metler, zapalony znawca astronomii , twórca częstochowskiego Obserwatorium Astronomicznego w parku Staszica oddanego do użytku w 1923 roku. Ksiądz Metler uczył religii w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza, a jego uczeniem był właśnie między innymi Tadeusz Sajfried. Razem z kolegą z klasy Zygmuntem Przesłańskim wspierali wszelkiego rodzaju astronomiczne inicjatywy księdza Metlera.
W czasie okupacji brał czynny udział w tajnym nauczaniu w Liceum i Gimnazjum Ziem Zachodnich w Częstochowie. Swoją pracę w tym zakresie rozpoczął 1 września 1942 roku i nauczał aż do 1 czerwca 1945 roku. Równocześnie od początku okupacji opiekował się budynkiem obserwatorium, starał się tam prowadzić zajęcia dydaktyczne z młodzieżą w ramach tajnych kompletów.
Tuż po wojnie oddał się do końca pracy nauczycielskiej. Uczył na przemian albo fizyki albo matematyki, albo obu przedmiotów równocześnie. Ówczesny obowiązkowy wymiar godzin wynosił około 28 godzin tygodniowo, wobec tego godziny te dzielił pomiędzy te dwa przedmioty.
Był żonaty z Wiesławą Wanda Wojnicz ( ur. 1925 r. )). Miał dwoje synów ( Janusza ( ur. 1949 r. ) i Michała ( ur. 1953 r. ). Znał bardzo dobrze język niemiecki.
Od 1949 roku został zatrudniony w Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Przez cały czas musiał obowiązkowo uzupełniać swoje wykształcenie. I tak przepisy ministerialne z 1948 roku wg których nauczyciel musiał zdać egzaminy na nauczyciela szkół średnich zdopingowały go do podniesienia swoich kwalifikacji. Najpierw skończył kurs IV – go stopnia na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie ( 1954 r. ) zaliczył egzamin uproszczony, uprawniający go do nauczania matematyki w szkołach średnich ogólnokształcących.
W tym czasie zatrudniony był w wielu szkołach uzupełniając w ten sposób etat. I tak pracował w Szkole Podstawowej Nr 1 w Częstochowie, w Technikum Przemysłu Bawełnianego ( 1953 ), LO im. J. Słowackiego ( 1969 ), LO im. W. Broniewskiego ( 1968 ), Liceum dla Pracujących ( 1968 ), LO im. K . Świerczewskiego i w Liceum Korespondencyjnym. Praca w kilku szkołach równocześnie spowodowana była jego prawicowymi poglądami, był w swoim światopoglądzie człowiekiem niezależnym. Władze oświatowe odpłacały się tym, że musiał codziennie uczyć w dwóch, czasem trzech szkołach równocześnie. Był to pewnego rodzaju odwet władz oświatowych za jego prawy charakter i odwagę głoszenia swej własnej, niezależnej ideologii.
Oprócz pracy w szkolnictwie sprawował funkcje kierownika Obserwatorium Astronomicznego w Częstochowie, które poznał dokładnie przed wojną będąc jeszcze uczniem .
W ostatnich latach pracy coraz częściej zaczęły pojawiać się różnego rodzaju kłopoty zdrowotne. Dla poratowania zdrowia w roku szkolnym 1970 / 1971 wziął roczny urlop, który miał poprawić jego kondycję zdrowotną
Niestety choroba dość , że nie ustępowała to stan zdrowia coraz bardziej się pogarszał i w związku z tym dniem 31 sierpnia 1972 roku przeszedł na emeryturę.
Tadeusz Sajfried należał do czołówki najlepszych wykładowców i nauczycieli Liceum Sienkiewicza w Częstochowie. Absolwenci zawsze potrafili docenić jego klasę. Był człowiekiem skromnym, a równocześnie wielkim pasjonatem astronomii. Był zawsze cenionym nauczycielem, niezwykle sprawiedliwym, a dodatku znakomitym fachowcem. Klasę swoją potrafił pokazać również i na lekcjach matematyki. W środowisku częstochowskich nauczycieli będzie się jednak zawsze kojarzyć, jako fizyk z ogromną wiedzą w dziedzinie astronomii. Obok takich nazwisk jak ksiądz Bonawentura Metler, profesor Zygmunt Przesłański, Jan Gustowski czy obecny pasjonat prof. Marian Głowacki ( też absolwent LO im. H. Sienkiewicza ) zalicza się do tych wielkich nazwisk częstochowskich fizyków.
Był przez długie lata związany był zawsze z Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza. W tej szkole należał do profesorów, tych, o których pokolenia absolwentów maja zawsze wielki szacunek. To właśnie w tej szkole nauczył i wychował wielu olimpijczyków z fizyki i matematyki.
Zmarł 4 lutego 1978 roku i pochowany został na cmentarzu Kule.


Biogram wg J. Sętowskiego - Cmentarz Kule w Częstochowie

SEJFRIED Tadeusz Marian (1911-1978), pedagog, miłośnik astronomii, bibliofil. Ur. 3 XII 1911 w Częstochowie, był synem Eugeniusza i Stanisławy z Saboków (1885-1914).
S. był wychowywany przez babcię Helenę Sejfriedową, bowiem matka zm. młodo, a ojciec, wcielony do wojska rosyjskiego w 1914, powrócił do Polski dopiero w 1920. Ze względu na kłopoty zdrowotne spowodowane niedożywieniem później niż rówieśnicy rozpoczął naukę w szkole. Dużo czytał, pasjonują się głównie naukami przyrodniczymi. Uczęszczał do gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, gdzie w 1933 uzyskał maturę. Od t.r. studiował na Wydz. Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. J.
Piłsudskiego w Warszawie. W 1939 ukończył studia. S. jeszcze jako uczeń szkoły średniej działał w Tow. Astronomicznym; był jednym z najbliższych współpracowników ks. Bonawentury Metlera. Po śmierci Metlera we wrześniu 1939 opiekował się obserwatorium przez okres okupacji niemieckiej; m.in. ukrył optykę teleskopu przed konfiskatą przez Niemców. Po II wojnie świat. przez wiele lat prowadził obserwacje i zajęcia dydaktyczne, kształcąc wielu miłośników astronomii. W czasie okupacji pracował jak
nauczyciel w Tajnym Gimnazjum i Liceum Ziem Zachodnich; uczył matematyki, fizyki, astronomii, geografii. W czerwcu 1945 Został zatrudniony w gimnazjum i liceum im. H. Sienkiewicza; uczył matematyki. Na pocz. lat 50. Otrzymał propozycję wyjazdu do Meksyku na placówkę badawczą, lecz odmówił, gdyż wiązało się to ze wstąpieniem do PZPR. S. dysponował szeroką wiedzą z różnych dziedzin, co zawdzięczał samodzielnej pracy. Posiadał bibliotekę o charakterze naukowym, liczącą kilka tysięcy tomów.
Dochował się kilku laureatów olimpiad z matematyki i astronomii. Ze względu na swoją postawę i poglądy prawicowe był szykanowany przez władze oświatowe; m.in. od końca lat 60. zmuszony był do pracy na etacie równocześnie w pięciu liceach częst. Zm. 4 II 1978 w Częstochowie, pochowany został w kw. 31, rząd VIII, grób 1.
W małżeństwie z Wiesławą Wandą Wolnicz (ur.1925) miał dwóch synów: Janusza (ur. 1949) i Michała (ur. 1953).


[Komentarze (3)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych