- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Marcin Ziemniak - podwójny finalista

Autor: Życie 23.03.2005 r
Data dodania: 20.05.2006 22:10:54

MARCIN ZIEMNIAK- podwójny olimpijczyk

Uczęszcza do klasy II d o profilu biologiczno- chemicznym w IV LO im. H. Sienkiewicza. Jest finalistą dwóch olimpiad: z biologii i chemii. W pierwszym etapie pracę badawczą napisało 290 osób, do II przeszło 265, a do finału, który odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim, pojedzie 98 uczniów z całej Polski. Jeśli chodzi o chemię, to Marcin znalazł się wśród 110 osób z Polski w tym 5 z naszego województwa, które powalczą w kwietniu o miano laureata. Okazuje się, że nie jest to pierwszy sprawdzian wiedzy tego ucznia. – Już w gimnazjum byłem finalistą wojewódzkiego gimnazjalnego konkursu przedmiotowego z biologii, co dało mi dodatkowe punkty na świadectwie końcowym – mówi Marcin Ziemniak. – Od trzeciej klasy gimnazjum planowałem pójście na studia o kierunku biologia molekularna lub biochemia, a tu wiedza z biologii i chemii jest niezbędna, stąd moje zainteresowania.
Okazuje się, że przygotowania do ogólnopolskiego sprawdzianu wiedzy nie przebiegały lekko, łatwo i przyjemnie. – Z chemią miałem problemy, bo musiałem przyswoić cały materiał z liceum i jeszcze go poszerzyć. Robiłem to samodzielnie w domu. Momentami przeżywałem kryzys – przyznaje chłopak. – Kiedy po raz piąty nie udało mi się poprawnie rozwiązać zadania, to miałem ochotę rzucić książką o ścianę i dać sobie ze wszystkim spokój. Ogarniała mnie straszna irytacja.
Marcin uczy się samodzielnie, w domu, natomiast w szkole wykonuje zadania laboratoryjne, przeprowadza własne doświadczenia. – Trudno przygotowywać się jednocześnie do dwóch olimpiad i dodatkowo uczyć się na zajęcia szkolne. Jednak to osiągnięcie zmobilizowało mnie do jeszcze większej pracy. Nie chcę się skompromitować. Pragnę wykorzystać nadarzającą się okazję – przyznaje chłopak.
Pasją Marcina Ziemniaka jest chemia i biologia, ale poza tym chętnie sięga po literaturę fantastyczno-naukową i mitologię. Czysto hobbystycznie zajmuje się fizyką i astronomią. Wolny czas, którego teraz zupełnie nie ma, spędza w domu i ze znajomymi. W przyszłości chciałby się dostać do Akademii Medycznej. Jaki kierunek? Być może biochemia lub biologia molekularną.
Marcina do olimpiady biologicznej przygotowywała mgr Iwona Maludzińska, natomiast do chemicznej: mgr Andrzej Jasielski oraz mgr Magdalena Starczewska.
Życie Częstochowskie, 23 III 2005


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych