- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

W samo południe

Autor: Gazeta Wyborcza 29.06.2005 r.
Data dodania: 14.05.2006 23:04:33

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

W samo południe

Dzisiaj gimnazjaliści będą wiedzieć, czy dostali się do wymarzonej szkoły. Licea i technika wywieszą listy w swoich budynkach i zamieszczą w Internecie.

Na listy niecierpliwie czekają setki młodych częstochowian. częstochowian piątek
i poniedziałek donosili do szkół, które sobie wybrali, kopie świadectw i wyniki egzaminu gimnazjalnego.
-W sumie to staram się o przyjęcie do pięciu klas w trzech liceach – opowiada gimnazjalistka Ania. –Jako szkołę pierwszego wyboru zaznaczyłam „Sienkiewicza”, ale na wszelki wypadek wybrałam też licea, do których było mniej kandydatów – „Mickiewicza”
i „Żeromskiego”. Kłopot w tym, że nie wiadomo, z jaką liczbą punktów będzie się można dostać, bo przecież wszystko ustala system komputerowy.
Tego, jakie progi punktowe ustali komputer, nie wiedzieli wczoraj nawet dyrektorzy szkół. – Nie mam pojęcia. Wszystko będzie niespodzianką – mówiła Maria Osicka, dyrektorka VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego.
Tego, gdzie się dostali, gimnazjaliści dowiedzą się w południe. Mogą to sprawdzić przez Internet, korzystając ze swojego konta w systemie, lub iść do szkół, gdzie zostaną wywieszone tradycyjne listy( to w trosce o uczniów mniemających dostępu do sieci). Tegoroczna rekrutacja przyniosła sporo niespodzianek. Oto np. wśród szkół, do których młodzież chciałaby się dostać w pierwszej kolejności królują technika Zespołu Szkól Technicznych i Ogólnokształcących im. Żeromskiego oraz Zespół Szkół Gastronomicznych. Dopiero na dalszych miejscach rankingu należy szukać liceów.
-Bardzo się cieszę, że do naszych techników chce chodzić tyle młodzieży – mówi Stanisław Dzwonnik, dyrektor „Żeromskiego”. – To potwierdza obiegową opinię, że młodzi ludzie teraz chcą mieć zawód.
Wśród liceów na pierwsze miejsce wysunęło się IV LO im. Sienkiewicza.
Gdy gimnazjaliści dowiedzą się już, do ilu szkół zostali przyjęci, muszą niezwłocznie wybrać jedną i w niej złożyć oryginały dokumentów- świadectwo i wyniki egzaminu gimnazjalnego. W piątek zostanie opublikowana ostateczna lista przyjętych.


W tym roku gimnazjaliści mogą załatwić prawie wszystkie formalności przez Internet,
bo rekrutacja jest koordynowana przez system komputerowy. Uczniowie musieli tylko wprowadzić trochę danych do programu, wydrukować podanie i złożyć do szkoły pierwszego wyboru. To, że podanie składali tylko do jednej szkoły- tej, do której najbardziej chcieliby się dostać, nie oznacza, że nie mogli próbować sił w innych szkołach. Wolno im było wybrać trzy, a w ich obrębie – dowolną liczbę klas. Rekrutację można śledzić na stronie WWW.czestochowa.edu.com.pl


Szkoły, w których liczba kandydatów przekroczyła liczbę miejsc
Pod uwagę zostali wzięci tylko ci gimnazjaliści, którzy wybrali te szkołę na pierwszym miejscu swojej listy preferencji:
1. Technikum nr 6 (Zespołu Szkól Technicznych i Ogólnokształcących im. Żeromskiego) – 1,76
2. Technikum nr 8 (Zespół Szkół Gastronomicznych) – 1,65
3. IV LO im. Sienkiewicza – 1,52
4. Technikum nr 3 (Zespół Szkól Ekonomicznych) – 1,48
5. Technikum nr 5 (Techniczne Zakłady Naukowe) – 1,47
6. Technikum nr 10 ( Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych) – 1,44
7. II LO im. Traugutta – 1,4
8. I LO im. Słowackiego – 1,26
9. VII LO im. Kopernika – 1,23
10. IX LO im. Norwida – 1,17
11. V LO im. Mickiewicza – 1,13


Gazeta Wyborcza 29.06.2005r.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych