- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Lekko trudna

Autor: Gazeta Wyborcza 28.06.2005 r.
Data dodania: 14.05.2006 22:56:09

Zdjęcie z Gazety Wyborczej
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Zdjęcie z Gazety Wyborczej

Eliza Kwiatkowska

Lekko trudna

Specjalni kurierzy dowieźli wczoraj do częstochowskich liceów i techników koperty, na które czekało kilka tysięcy maturzystów. Były w nich wyniki egzaminu dojrzałości.

Od rana w szkołach ustawiły się kolejki maturzystów, którzy chcieli odebrać świadectwo lub poznać wyniki. Kurierzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dowozili dokumenty od rana do południa. Niektóre szkoły- jak „Słowacki” – wydawały świadectwa byłym uczniom od razu, inne – np. „Mickiewicz” – informowały tylko o wynikach, a świadectwa zamierzają rozdawać dzisiaj.
Uczniowie mogli być rozczarowani, że dostają tylko świadectwo i jeden odpis. – Niestety, szkoła nie ma prawa wydawać kolejnych odpisów, bo nie była organizatorem egzaminu – mówi Lidia Jończyk, dyrektorka I LO im. Słowackiego. – Teraz ci młodzi ludzie będą musieli się martwić, czy uczelnie przyjmą im kopie i poświadczą, że są zgodna z oryginałami. Będzie jedno wielkie zamieszanie.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna jednocześnie z wysłaniem do szkół świadectw opublikowała wyniki egzaminu maturalnego w województwie śląskim. Wynika z nich, że większość przedmiotów była „umiarkowanie trudna”. Noty wskazują jednoznacznie, że najlepiej poszedł maturzystom egzamin z języków obcych i język polski. Pozostałe przedmioty wypadły średnio. OKE unieważniła egzamin 43 maturzystom, głównie z powodu ściągania.


MAŁO WIEMY
Eliza Kwiatkowska: W woj. Śląskim maturę zdało 88,6 proc. Uczniów. Uczniów czy znane są wyniki z poszczególnych miast?
Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie: Nie i jeszcze długo nie będą znane. Najpierw musimy uporać się z analizą wyników w województwie. To publikacja licząca kilkadziesiąt stron. Natomiast dyrektorzy szkół, znając wyniki swoich uczniów, mogą je już porównać ze średnią wojewódzką.
Szkoły dostały z OKE tylko świadectwa maturalne i wyniki matur. Dyrektorzy nie mogą więc szybko ocenić, jak wypadła matura w ich szkole. Dotrą do nich szczegółowe raporty?
- Tak. Prawdopodobnie w sierpniu.

LIDIA JOŃCZYK
Dyrektorka I LO im. Słowackiego
Wyniki są niezłe. Mamy wielu uczniów, którzy osiągnęli maksymalną liczbę punktów.
Z pierwszych obserwacji wynika, że bardzo dobrze poszły egzaminy z języków obcych. Moim zdaniem oznacza to, że były po prostu łatwiejsze, bo przecież nie wszyscy są w tej dziedzinie doskonali.

ANDRZEJ RYDZ
Dyrektor V LO im. Mickiewicza
Wszystko wskazuje na to, że nasza szkoła pnie się ku czołówce częstochowskich liceów. Potwierdziły to nie tylko wyniki matur, ale i liczba kandydatów, którzy chcą się u nas uczyć.


Gazeta Wyborcza, 28.06.2005


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych