- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Stanisław Wieruszewski - wspomnienie

Autor: Gazeta Wyborcza 18 - 19.06.2005 r.
Data dodania: 14.05.2006 20:58:29

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kolejne wspomnienie, które dla Gazety wyborczej napisał prof. Aleksander Cieślak. Wspomnienie jest o profesorze Wieruszewskim.

Stanisław Edward Wieruszewski należy do tych profesorów Liceum Sienkiewicza, do których w sposób szczególny wspomnieniami wracają absolwenci tej szkoły. Urodził się 16 listopada 1899 roku w Dąbrowie Górniczej. Pochodził z rodziny nie zamożnej. Jego ojciec Stanisław był urzędnikiem, matka miała na imię Apolonia z domu Egelman
Po ukończeniu szkoły elementarnej w Dąbrowie Górniczej, wstąpił do Szkoły Handlowej w Będzinie. Po ukończeniu czterech klas, przeniósł się do Radomia gdzie po ośmiu klasach w Gimnazjum Realnym Męskim 21 czerwca 1920 roku uzyskał świadectwo dojrzałości. Kolejnym etapem edukacji było podjecie studiów na Wydziale Elektrotechnicznym Politechniki Warszawskiej. Niestety dość trudne warunki materialne w domu stały się przyczyna zrezygnowania ze studiów. Wobec zaistniałej sytuacji zdecydował się na edukację w Państwowym Kursie Nauczycielskim w Częstochowie. W 1926 roku ukończył go i od tej pory całe swoje życie poświęcił zawodowi nauczycielskiemu.
18 lipca 1926 roku został zatrudniony w szkole powszechnej w Częstochowie. W międzyczasie ukończył Wyższy kurs Nauczycielski w zakresie matematyki i fizyki.. Egzaminy praktyczne zaliczył bez problemu, pierwszy przed Państwowa Komisja Egzaminacyjną 15 marca 1929 r. w Cieszynie, drugi 26 marca 1930 r. w Cieszynie.
Od 25 maja 1934 r. został zatrudniony w Szkole Powszechnej nr 6, gdzie przepracował aż do 1950 roku.
W czasie okupacji pracował w Częstochowie na stanowisku kierownika szkoły. Tuz po wojnie od władz szkolnych i miejskich otrzymał specjalne podziękowanie za organizowanie i kierowanie tajnego powszechnego nauczania i organizowanie kursów dla nauczycieli. W specjalnym piśmie władze miasta podkreślały, że dzięki temu Częstochowa otrzymała cały zastęp dobrych nauczycieli, co w sytuacji organizacji szkolnictwa w roku 1945 miało olbrzymie znaczenie.
Po wyzwoleniu Stanisław Wieruszewski został dalej zatrudniony jako kierownik szkoły podstawowej. Równocześnie podjął studia w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie na Wydziale Pedagogicznym, gdzie 30 czerwca 1945 r. otrzymał dyplom magistra filozofii w zakresie pedagogiki z geografią. Od 2 do 12 stycznia 1947 r. uczestniczył w Centralnym Kursie Programowym dla nauczycieli geologii w Zakopanem.
Przez cały czas pracował w szkole aż do 30 września 1950 roku, gdzie na osobista prośbę został zwolniony z tej funkcji i przeniesiony 1 października do Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Przez kilka lat był nauczycielem matematyki i fizyki. 1 września 1959 r. został zastępca dyrektora szkoły. Na stanowisku tym zatrudniony był do 31 sierpnia 1966 r.
31 sierpnia 1972 r. przeszedł na emeryturę . Od ówczesnych władz Prezydium Miejskiej Rady Narodowej i władz szkolnych otrzymał specjalne pismo z podziękowaniem za wieloletnią , rzetelną i twórczą pracę z młodzieżą.
Nie był to jednak ostatni etap pracy w szkole. Stanisław Wieruszewski pracował w Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie do roku 1983 . Było to zaledwie kilka godzin w tygodniu, ale jego bogata wiedza, dalej była przekazywana kolejnemu pokoleniu uczniów.
W jego aktach osobowych można znaleźć własnoręcznie napisany przez niego życiorys . Za każdym razem swój życiorys zaczyna od słów „ ..Jestem Polakiem..” Jest to charakterystyczne dla Profesora Wieruszewskiego.
Był nauczycielem wyjątkowym. Bogata wiedza, niezwykła osobowość i szczególne podejście do młodzieży decydowało o tym , że lekcje z jego udziałem były wyjątkowe i unikalne. Absolwenci wspominają dzisiaj profesora Wieruszewskiego, jako człowieka niezwykłego i osobistym uroku, człowieka, który zapisał się w sposób szczególny w historie IV LO im. H. Sienkiewicza.


[Komentarze (3)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych