- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Matysiakowie mają 45 lat

Autor: Życie Częstochowy 21.12.2001 r.
Data dodania: 14.04.2006 16:33:56

Jubileusz radiowej sagi rodzinnej
Matysiakowie maja 45 lat

Mija 45 lat od kiedy na antenie Polskiego Radia pojawiła się audycja „ Matysiakowie”. Losy tej sympatycznej rodziny śledzi już trzecie pokolenie Polaków. Trzy pokolenia aktorskie występowały też w studiu Teatru Polskiego Radia. To rekord na skale światową radiofonii – uważa Jerzy Janicki, jeden z twórców słuchowiska.
Jedną półtoramiesięczną przerwę w nadawaniu „ Matysiaków” spowodował stan wojenny. Wrócili na wyraźne życzenie słuchaczy. W szczytowym okresie powodzenia w latach 60 słuchało powieści 12 milionów.
Początkowo rodzina z ul. Dobrej miała nazywać się Bardzodobrzy. Brzmiało to jednak sztucznie i bohaterowie serialu radiowego przemianowani zostali na Matysiaków.. Nazwisko wybrał autor scenariusza Jerzy Janicki – z warszawskiej książki telefonicznej.
- „ Matysiakowie” powstali w 1956 roku, po wojnie, po przeżyciach reżimu stalinowskiego. Zaistniała potrzeba stworzenia jakiś wzorców moralnych, obrazu rodziny, która zacznie wreszcie żyć normalnie. Sama nazwa ulicy Dobrej, przy której mieszkają Matysiakowie, świadczy o tym , że chciano pokazać życie ludzi przyzwoitych, dobrych – mówi Dżennet Półturzycki Stampf, współautorka scenariusza słuchowiska.
Saga radiowa, której zrealizowanie zaproponowali Polskiemu Radiu – Jerzy Janicki i Władysław Tesławski (częstochowianin urodzony w gminie Secemin w roku 1915, zmarł 30 marca 1983 roku, absolwent gimnazjum im. H. Sienkiewicza, redaktor działu literackiego Polskiego Radia) wzorowana była na angielskich „ Archerach”, ale opierała się na polskich realiach. Chodziło o pokazanie przeciętnej, wielopokoleniowej rodziny, jej codziennych radości i kłopotów. Matysiakowie są rodziną średnią, która musi odpowiadać większości naszego społeczeństwa. Jest tam przekrój wszystkich tych spraw, którymi przeciętna w Polsce rodzina żyje, z którymi się boryka. Słuchacze chcą, żeby Matysiakowie byli tacy jak oni, żyli tak jak oni – mówi Półturzycka.
Zaczęto realizować słuchowiska czerpiące tematy z ulicy, fabryki, placu budowy, po prostu z życia. „ Matysiakowie” mieli być, czymś pośrednim miedzy reportażem a słuchowiskiem – audycją w której wiadomości z pierwszych stron gazet przekładane są na losy zwyczajnych ludzi.
Wraz z biegiem czasu „ Matysiakowie” zmienili się, przekształcali z rodziny robotniczej w inteligencką. Jest to opowieść o zmianach w mentalności Polaków, w naszym języku, stylu życia, relacjach rodzinnych. Jedno się nie zmienia w „ Matysiakach”, to wartości kultywowane w ich domu, takie jak miłość, przyjaźń, ludzka przyzwoitość i solidarność. Nie zmieniło się tez miejsce ich zamieszkania. Pozostali na dobrej, choć maja teraz nie jeden, a trzy pokoje. Żyją jak większość Polaków, doświadczając plusów i minusów transformacji ustrojowej oraz gospodarczej.
_ Teraz na przykład narzekają na Belkę, na podatki, na plany obcięcia studenckich ulg na bilety. Są w środku tego, co się obecnie dzieje w kraju – mówi Janicki.
Pierwszym reżyserem był Zdzisław Ardelli, teraz reżyserem „ Matysiaków ” Stanisława Grotowska, a autorem scenariusza są Jerzy Janicki i Dżannet Półturzycka. Autorzy przestrzegają reguły, że wraz ze śmiercią aktora umiera postać. Kiedy zmarli aktorzy Stanisława Perzanowska i Jan Ciecierski, musieli odejść również seniorzy rodu – Helena i Józef.
Zapytana czy nie obawia się konkurencji popularnych seriali telewizyjnych Janette Półturzycka odpowiada – seriale telewizyjne to zupełnie co innego, nie boje się, że zabiorą nam słuchaczy. Radio jest tez bardzo popularne w całej Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie mamy swoich wiernych odbiorców. Oni żywo reaguja na to co się dzieje, pisza listy, dzwonią.
W dniu jubileuszu – 15 grudnia wyemitowano 2341 odcinek powieści. W ciągu 45 lat w powieści wystąpiło kilkuset aktorów, obecnie obsada zajmuje 24 osoby. Skoro już trzy pokolenia związały się z Matysiakami jak z własną rodziną to pewnie i następne dotrzyma kroku radiowej opowieści. Scenarzyści słuchowiska wierzą, że obchodzić będą jeszcze niejeden jubileusz.

opracował Tomasz Wolski.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych