- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Ciesielski M - ksiądz prałat

Autor: Dziubek Stanisław i Zdzisław i J. Sętowski
Data dodania: 06.07.2005 23:27:40

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Przechadzka na szkolnym dziedzińcu z prof. Słowikowskimi prof. Lewandowskim
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Przechadzka na szkolnym dziedzińcu z prof. Słowikowskimi prof. Lewandowskim

Przy stoisku z lemoniada na wycieczce w Herbach.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Przy stoisku z lemoniada na wycieczce w Herbach.

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Ksiądz Michał Ciesielski wychowywł i uczył młodzież szkolną przez 31 lat. Uczyc zaczął jeszcze w gimnazjum rosyjskim, z którego częściowo wywodzi się I Gimnazjum Państwowe im. Henryka Sienkiewicza i pracowałó jako prefekt az do śmierci w 1934 roku.
Wraz z dyrektorem Wacławem Płodowskim i profesorem Mąkoszą należał do trójki wybitnych, historycznych postaci związanych z nasza Szkołą i z naszym mistem. Wybijał sie spośród szeregu prefektów częstochowskich swoja osobowością. Był znany w całym mieście i szanowany przez częstochowskie społeczeństwo w w szczególności przez duchowieństwo nie tylko katolickie i co najważniejsze, przez watykan, ponieważ kilkakrotnie został odznaczony przez samego Ojca Św. Poważnie to i wielka popularność uwieczniła sie zwłaszcza w czasie Jego pogrzebu, w lipcu 1934 roku, kiedy to żegnały Go wielkie rzesze społeczeństwa naszego miasta, szkoły i delegacje duchowieństwa katolickiego, żydowskiego, prawosławnego i ewangielickiego.
W szkole ksiądz Prałat cieszył się również wielkim szacunkiem i miłością nas sztubaków, bo kochał młodzież, opiekował sie nią, a szczególnie bronił nas w czasie sesyj rady pedagogicznej w czasie ustalania uczniowskich ocen.
Była to osoba, która z wielka godnością nosiła sutannę, oznakę sługi bożego i ludzkiego. Wspomniał czasem o swoich funkcjach i tytułach wiec : prałat domowy Jego Świętobliwości, magister św. teologii, prefekt I gimnazjum Panstwowego im. H. Sienkiewicza, rektor kościoła im. Najswiętszej Marii Panny, moderator Sodalicji Mariańskiej.
Tadeusz i Zdzisław Dziubkowie.


CIESIELSKI Michał (1870-1934), ksiądz, prefekt szkół średnich w Częstochowie. Ur. 29 IX 1870 w Koziej Górze Starej, pow. kutnowski, był synem Pawła (1840-1910), rolnika, artysty, malarza, i Julianny z Dziewulskich.
W 1888 ukończył gimnazjum rządowe w Płocku i wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. W 1891 został skierowany na studia w Akademii Duchownej w Petersburgu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1893 we Włocławku i do 1895 był wikariuszem w parafii Kowal. Później został przeniesiony na takie samo stanowisko do kolegiaty św. Józefa w Kaliszu. W mieście tym pełnił też obowiązki kapelana więziennego oraz prefekta w szkołach początkowych i w progimnazjum rządowym. W 1899 ponownie został skierowany do Petersburga na studia w Akademii Duchownej. Po ich ukończeniu otrzymał tytuł naukowy magistra teologii. W okresie studiów prowadził pracę duszpasterską w parafiach katolickich na terenie Rosji, otrzymał nawet na okres kilku miesięcy administraturę parafii Gradczyn pod Petersbuirgiem. Po powrocie do kraju został administratorem w parafii Chełmce pod Kaliszem, jednak już w 1903 wyznaczono go na stanowisko prefekta w szkołach początkowych i średnich w Częstochowie. Jednocześnie mianowany został rektorem kościoła szkolnego Imienia Maryi. Podczas tzw. strajku szkolnego 1905 stanął zdecydowanie po stronie młodzieży polskiej. Otwarty po remoncie kościół szkolny gromadził nie tylko młodzież szkolną, ale także miejscową inteligencję. C. opracował opis kościoła do Przewodnika po Częstochowie i okolicy (W. 1909). Od 1906 pracował w gimnazjum polskim, później w gimnazjum Tow. Opieki Szkolnej i w 1915-34 I Gimnazjum Państw. im. H. Sienkiewicza. W 1919 został mianowany wizytatorem nauczania religii w szkołach powszechnych i średnich w Częstochowie, jednocześnie powołano go na sędziego posynodalnego kościelnego Sądu Okręgowego w Częstochowie. Od 1919 prowadzi energiczna działalność na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski; był członkiem Komitetu Niesienia Pomocy dla Górnego Śląska. Zm. 16 VII 1934 w Krakowie, pochowany został w kw. 18, rząd XIII, grób 7.

Wg Setowskiego Juliusza - Cmentarz Kule w Częstochowie.

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych