- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Powstanie Szkoły Towarzystwa Opieki Szkolnej

Autor: Wojak Stefan
Data dodania: 13.11.2005 15:50:22

Budynek szkolny tuż przed wojną
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Budynek szkolny tuż przed wojną

Lipiec 1914 roku. Okres wakacji dla uczącej się młodzieży, które uczęszczała nielicznie do rosyjskiego gimnazjum rządowego oraz gromadnie do półprawnych szkół Bagińskiego, Szudejki i Koźmińskiego. We wszystkich wymienionych szkołach półprawnych nauczyciele Polacy pomagają młodzieży w nauce języka polskiego i historii ojczystej. Starszea młodzież orientuje się już, że na horyzoncie politycznym – po zabójstwie arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie – zbliża się burza wojny.
W Częstochowie gromadzą się liczne pułki wojsk carskich, przeważnie kozackich. Radio nie istnieje jeszcze, lecz prasa i poczta pantoflowa przynoszą coraz groźniejsze wieści. Wieczorami stoją przy barierach wystawowych cukierni Jackowskiego oficerowie huzarów rosyjskich. W dniu 29 lipca 1914 roku wieczorem widać łuny na południowy 0 zachód miasta. To kozacy podpalili wsie z tamtej strony ówczesnej granicy w pobliżu Lublińca.
Nagle , dnia 30 lipca wojska rosyjskie otrzymują rozkaz odwrotu i wycofują się gwałtownie z miasta, które zostaje bez jakiejkolwiek opieki. Policja pali dokumenty na podwórzach swych rezydencji. Powstaje samorzutnie straż obywatelska. Ojcowie nasi pełnią nieuzbrojone warty na ulicach i w obejściach domów. Rankiem 31 lipca przebiega wieść iż za chwilę zostanie wysadzony w powietrze wiadukt kolejowy w Alei. Pobliscy mieszkańcy opuszczają swe domy w popłochu.
Około godz. 6 – tej widać pędzący środkiem Alei patrol konnicy niemieckiej w stronę Rynku. Miasto jest zajęte przez Niemców, którzy szybko posuwają się naprzód. Ludność dowiaduje się z plakatów rozlepionych po mieście, iż w nocy została wypowiedziana wojna. W ciągu krótkiego czasu wojna rozszerza się . Coraz nowi partnerzy występują przeciwko sobie i tak rozpętała się wojna światowa.
Nasi rodzice myślą o szkole dla swoich dzieci, gdyż wszelkie zbiorowe nauczanie zostało automatycznie przerwane.

Myśl stworzenia Towarzystwa Opieki Szkolnej podał znany w skali światowej lekarz – filozof, obywatel naszego miasta , dr Władysław Biegański..
Dnia 21 czerwca 1915 roku Zarząd Towarzystwa Opieki Szkolnej ziemi piotrkowskiej złożył memoriał Radzie miasta Częstochowy w sprawie powołania do życia 8 – klasowej szkoły męskiej średniej z prośbą o subsydium dla wspomnianej szkoły w sumie rubli 10 000 rocznie. Dnia 2 sierpnia tegoż roku Magistrat miasta Częstochowy uchwalił przyznać powstającemu Gimnazjum rocznie w sumie 6 000. – rubli.
Dnia 6 sierpnia 1915 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Towarzystwa Opieki Szkolnej wespół z obywatelami miasta, interesującymi się polską szkołą średnią, któremu przewodniczył dr Władysław Biegański. Na zebraniu tym postanowiono otworzyć ośmioklasowe gimnazjum męskie filologiczne z oddziałami realnymi. Na tymże posiedzeniu wyłoniono Radę Opiekuńczą Szkoły w osobach :
Bendke – Stężyński
Dr Batawia
Dr Biegański
Ficenes
Ks. Fulman
W. Jabłoński
Antoni Januszewski
Jurakowski
Dr E. Kohn
Mec. Kokowski
Inż. Mońkowski
Dyr. Nowiński
Na dyrektora nowopowstałej szkoły polskiej powołano jednogłośnie inż.. Wacława Cypriana Płodowskiego.Dnia 25 sierpnia 1915 roku Rada Opiekuńcza powołała na swego przewodniczącego pana Kokowskiego, na jego zastępcę ks. Fulmana, na sekretarza pana Januszewskiego i na skarbnika pana Nowińskiego.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych