- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł Tadeusz Szyma - absolwent z 1959 roku.

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 06.04.2019 19:08:01

Tadeusz Szyma
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Tadeusz Szyma

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


w dniu wczorajszym 5 kwietnia 2019 roku zmarł w Krakowie nasz wybiytny absolwent z 1959 roku - Tadeusz Andrzej Szyma.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie o godzinie 11.40.

W uroczystości weźmie udział Poczet Sztandarowy Liceum.

SZYMA Tadeusz Andrzej, poeta, dokumentalista, publicysta, krytyk filmowy, nauczyciel akademicki. Ur. 27 IX 1942 w Częstochowie. Uczył się w LO im. H. Sienkiewicza, absolwent rocznika 1959.
Mgr filologii polskiej ( 1964 ) na Uniwersytecie Jagiellońskim i mgr filozofii ( 1970 ) na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach polonistycznych pracował w Polskiej Akademii Nauk, po studiach filozoficznych adiunkt w Instytucie Filozofii UJ, specjalizował się w estetyce. W 1978 – 1991 członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Współpracownik „ Niezależnej Telewizji w Mistrzejowicach w Nowej Hucie.
Na początku lat 90. z ramienia Episkopatu, jako redaktor naczelny przygotowywał ogólnopolski dziennik katolicki. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Długoletni pracownik Telewizji Polskiej, m.in. szef redakcji filmów dokumentalnych Programu I ( 1994 – 96 ) i wiceszef redakcji dziecięcej i młodzieżowej ( 1996 – 2000 ). Wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Współautor filmów dokumentalnych Papież nadziei, Cały dla Ciebie, Drogi Królowej Jadwigi, Książę, Ormiańskie serce dla Polski, Bazylika Grobu Bożego, Serce przy Bogu, ręce przy pracy. Jest także autorem dokumentu filmowego o Stanisławie Rodzińskim. Współautor cyklu audycji publicystycznych Rzeczypospolita Druga i pół. Wydal także tom wierszy dla dzieci i młodzieży Książka, Zwierzenia zwierząt, Wiersze i wierszyki o sprawach dużych i małych i Wesoły zwierzyniec.
Autor tekstów do albumów fotograficznych Drogami świętego Franciszka z Asyżu, Ziemia Zbawiciela , Skarby Jury oraz do czechosłowackiego filmu Jan Paweł II, papież .
Był także redaktorem naczelnym wydawnictwa Z Karolem Wojtyła wędrowanie po Polsce. Prace publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Więź”, „ Film”, „ Kino”, „ Miś”, „ Świerszczyk” i „ Płomyk”.
Obecnie stały współpracownik z tygodnikiem „ Niedziela”. ).W 1986 – 92 oficjalny gość na międzynarodowych festiwali filmowych w Wenecji. Członek jury Prix Italia ( 1995 0, uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Filmów dokumentalnych w Amsterdamie ( 1995 ) i Tampere ( 1996 )
Odznaczony „ Zasłużony dla Kultury Polskiej ” ( 1999 )

Data pogrzebu zostanie podana w najbliższym czasie.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych