- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

O Janie Wilkoszewskim - matura 1933

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 09.07.2018 22:48:56

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Lasek Grabiński
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Lasek Grabiński

Karta ekshumacyjna 1
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Karta ekshumacyjna 1

Karta ekshumacyjna 2
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Karta ekshumacyjna 2

Wilkoszewski Jan

Od Pana Marka Bliżyckiego otrzymaliśmy ciekawe informacje dotyczące naszego absolwenta Jana Wikoszewskiego – matura 1933. a oto tekst jaki przesłał nam droga mailową.

Marek Bliżycki :

Wśród 72 członków AK i BCh przywiezionych z więzienia w Jaśle i zamordowanych w Lesie Grabińskim z Iwonicza były tylko 3 osoby. Roman Zygmunt, Wojciech Penar i Jan Wilkoszewski, z których dwaj pierwsi byli Iwoniczanami i są pochowani na starym cmentarzu w Iwoniczu, a miejsca pochówku Jana Wilkoszewskiego nie znamy. W dokumentach po ekshumacji można się doczytać czyje zwłoki były odbierane przez rodziny i odwożone do innych miejscowości w celu pochowania, ale brakuje takiego dokumentu lub notatki dotyczącego Jana W.
Kilkadziesiąt lat temu (nikt nie wie dokładnie kiedy ?) na bryle pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza została przykręcona tablica poświęcona Janowi Wilkoszewskiemu (zdjęcia dołączyłem). Kto ją przykręcił na grobie, w którym spoczywają bezimienni nie wiadomo. Takich tablic jest kilka i tylko jedna naprawdę zidentyfikowała dwóch braci wcześniej nikomu nieznanych.
Przypuszczamy, że Jan Wilkoszewski jako oficer AK pojawił się w Iwoniczu przed planowaną Akcją „Burza”, która w Iwoniczu wybuchła kilka dni po egzekucji i spowodowała wyzwolenie Iwonicza, a właściwie części uzdrowiskowej z rąk Niemców. Zdrój został utrzymany przez partyzantów przez 2 miesiące jako Rzeczpospolita Iwonicka i doczekał wkroczenia wojsk sowieckich.
Podczas ekshumacji, która odbyła się na początku kwietnia 1945 r. zwłoki Wilkoszewskiego rozpoznał lekarz mjr Józef Aleksiewicz ps. „Wilczur” żołnierz i partyzant AK i jeszcze dwie inne osoby (załączam zdjęcie oryginalnej karty ekshumacyjnej pisanej ręką dr Aleksiewicza). Jak wynika z opisów po mszy w Lesie Grabińskim 9 kwietnia 1945 r. kondukt z 38 trumnami wyruszył do Lubatowej, a kondukt z trzema trumnami na cmentarz w Iwoniczu. Jednak miejsca pochówku Jana Wilkoszewskiego brak.
Ze strony Absolwentów Sienkiewicza w Częstochowie skopiowałem zdjęcie Jana Wilkoszewskiego, które znalazło się w zasobach szkoły. Postaramy się umieścić to zdjęcie na tablicy informacyjnej, którą zamierzamy postawić przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

A oto informacja o rodzinie Jana Wilkoszewskiego :

Franciszek Dionizy urodził się 23 marca 1875 roku w Lubstowie w ówczesnym powiecie Koło. Jego rodzicami byli Stanisław i Zofia z Jasieńskich Wilkoszewscy. Po ukończeniu gimnazjum w Kaliszu odbył praktykę w „Gazecie Kaliskiej” pod kierunkiem redaktora Józefa Radwana oraz w drukarni K. W. Hindemitha. Swoją wiedzę doskonalił później w Warszawie w drukarni Piotra Laskauera oraz Witolda Babickiego oraz w redakcji „Kuriera Warszawskiego”. 9 lutego 1899 roku w Kaliszu Franciszek Wilkoszewski ożenił się z 21-letnią Annę Hryniewiecką.

Po ślubie młodzi małżonkowie wybrali się w podróż poślubną dyliżansem ... do Częstochowy na Jasną Górę. Tak im się miasto spodobało, że się tu osiedlili. Franciszek zakupił 2 maszyny drukarskie a resztę kapitału zainwestował uruchamiając w kwietniu 1899 roku, przy wsparciu miejscowego Stowarzyszenia Kupców Polskich, własną drukarnię przy al. NMP 38. Mieli czworo dzieci: dwóch synów – Józefa (1901 – 1942) oraz Jana Kazimierza (1912 – 1944)), oraz dwie córki – Halinę (1909 – 1994) i Marię (1907 – 1957). Synowie zginęli podczas wojny – Józef, literat został zastrzelony w Warszawie w 1942 r., a Jan, absolwent Politechniki Lwowskiej przebywający podczas wojny w Iwoniczu, został rozstrzelany w grupie 72 członków AK w pobliżu Lasku Grabińskiego przez ukraińskie SD pod dowództwem Niemca Engelsteina 24 lipca 1944r. Córka Maria poślubiła hrabiego Karola Załuskiego, natomiast Halina poślubiła Jana Jerzego Łodzińskiego, oficera WP i ZWZ-AK zesłanego pod koniec wojny na Syberię (wrócił 13.12.1947r.).

http://www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/forum-ogolne/7886-wilkoszewski-franciszek-dionizy-1875-1941


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych