- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Z kiermaszu w I - ym Gimnazjum

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 22.04.2016 08:28:47

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


" Goniec Częstochowski " 1934 nr 283

Trzydniowy kiermasz przedświąteczny w Gimnazjum państw. im. H. Sienkiewicza udał się dobrze. Wprawdzie udział firm handlowych był mniejszy niż po inne lata, lecz sala ze stoiskami przedstawiała się okazale. Według kolejności miejsc własne stoiska posiadały: f-ma p. Porosa – pianino Bettinga, częst. Elektrownia, która wystawiła budzące ogólne zainteresowanie kuchenki elektryczne, bo wystawiła jeszcze grzejniki, piekarniki, czajniki, żelazka i t. p., dalej fabryka „Masovia” w Radomsku – piękne, nowoczesne meble salonowe, gabinetowe, do bridża itp., księgarnia i sklep „Gońca Częstochowskiego” z bogatym asortymentem książek i estetycznych upominków gwiazdkowych, albumów, obrazów, figur, materiałów piśmiennych i zdobniczych itp., tuż obok fabryka „Persil” – znane proszki do parania i czyszczenia, skład apteczny p. Ordona – z wielkim wyborem perfumerii, kosmetyków, mydeł toaletowych i t. p., dalej sklep p. Karwowskiego ze słodyczami i p. Goska – świece, p. Teichnera – radioaparaty o radiosprzęt, wreszcie browar „K. Szwede” – wyborne piwo przy bufecie i na beczułkach miast stolików.

Patronaty klasowe, organizujące kiermasz, dołożyły starań, aby impreza wypadła jak najlepiej. Funkcje zabiegliwych gospodarzy- organizatorów pełnili: pp. Molicki, Franke i Niekrasz. Największym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, zorganizowana przez grono pań z Patronatów z pp. Molicką, Mąkoszową i Dominikowską i Jędrzejczykową. Powodzenie miała również loteria czekoladowa, którą zajęły się pp. Pirożyńska, Kurpińska, Wysocka i Ziębowa, a bufet we własnym zarządzie Patronatów pod kierunkiem i przy współpracy : pp. Bzowskiej, Chodorowskiej, Tzlaffowej, Śliwińskiej, Dulewiczowej, Szwakopfowej, Szmorlińskiej, Witeszczakowej, Ciechanowiczowej, Kurpińskiej, Dziubińskiej, Wieczorkowej, Bieleckiej, Stępakowej, Dawidowiczowej, Freundowej, Markowiczowej i Grejniecowej prowadyonz bz wyorowo i Mia ynacynz zbyt.

Do ożywienia nastroju walnie przyczyniła się koncertująca orkiestra uczniowska oraz głośniki radjowe, przy czem koncerty z płyt nadawane były przez mikrofon i na zewnątrz w Alei.

Frekwencja zwiedzających zwłaszcza w godzinach wieczornych wzrastała i panował natłok.

Na zakończenie w niedzielę wieczorem odbyła się zabawa towarzyska przy dźwiękach orkiestry jazz-bandowej 27 p. p. Zgromadziła ona ponad 100 osób, a wesołym urozmaiceniem były występy sceniczne artysty teatru, doskonałego komika p. Górowskiego, który świetnie wygłosił kilka nader dowcipnych monologów, zaskakując aplauz rozbawionych gości. Innego rodzaju niecodzienną atrakcję stanowiła zainicjowana przez p. Helmanową przy udziale p. Ordonowej i p. Chodorowskiej rewia mód, a więc modnych kapeluszy i sukien z firmy „Rena”. Wreszcie odbyła się i tombola, na której rozlosowano wartościowe fanty. Zabawa udała się doskonale w nader miłej i ożywionej atmosferze towarzyskiej.

Całkowity dochód z kiermaszu i zabawy przeznaczony został na dożywianie niezamożnych uczniów.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych