- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

23 marca URODZINY NA WESOŁO

Autor: Mikołajewski Piotr
Data dodania: 22.03.2016 19:14:41

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


z Jadwigą Andrzejewską
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
z Jadwigą Andrzejewską

..." Urodziłem się wesolutki i goły i do tego bardzo młodo - pisał Antoni Fertner w swoich wspomnieniach. Nawet nie pamiętam już kiedy. Jeśli płakałem, to jedynie ze śmiechu [-]. Zanim się urodziłem w domu panował smutek. No cóż - do tej pory rodzice musieli się kontentować tylko córkami. I to trzema ! Nie wiem, czy wmieszała się w te sprawy Matka Boska Częstochowska, ale wkrótce urodził się długo oczekiwany syn. Chyba w nagrodę za mękę z dziewczynkami. Syn - to ja. Przypominam sobie, ze na tak radosny widok wszyscy zgromadzeni przy matce krewni zakrzyknęli: - O, mamy już Antosia ! Uśmiechnęłam się ze względów towarzyskich. Byłem bowiem dziecięciem towarzyskim od samego urodzenia [-] A zresztą nastrój, jaki zapanował od tego dnia, nie mógł być jeszcze zmącony jasnowidzeniem, iż wybiorę zawód aktora. Choć działo się pod jasną Górą. [-] W ogóle rodzina była dość zabawna. Sam bowiem fakt, ze zamieszkałem w Częstochowie, wzbudzał już śmiech i wprowadzał w dobry humor. Dziaduś, na przykład, ze strony matki doczekał się nie lada cudu: miał siedem kamienic, pięć żon i dziewiętnaścioro dzieci. Jeden z moich wujów został paulinem."
Wiele o życiu Antoniego Fertnera pisze p. Sławomir Koper w swej książce: Gwiazdy Drugiej Rzeczpospolitej [wyd. Bellona, Warszawa 2013] , autor zamieszcza tu nawet jego zdjęcie jako ucznia częstochowskiego gimnazjum !.

Antoni Fertner urodził się 23 maja 1874, miał zostać cukiernikiem, ale po nauce i maturze w Państwowym Gimnazjum Męskim w Częstochowie [obecne IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza] zamienił naukę w warszawskiej handlówce na kursy dramatyczne. Szybko stał się popularnym aktorem komediowym. W kinie debiutował już w 1908 roku w filmie "Antoś pierwszy raz w Warszawie" w którym nie tylko kreował główną rolę ale i był autorem scenariusza. Okres międzywojenny był apogeum jego kariery aktorskiej. Najpopularniejszymi filmami z jego udziałem były: "Antek policmajster" [1935], "Papa się żeni" [1936], "Ada to nie wypada" [1936] [zamieszczamy kadr z tego filmu gdzie widzimy go wraz z Jadwigą Andrzejewską] i "Zapomniana melodia" [1938]. Po wojnie występował i mieszkał w Krakowie, gdzie zmarł w kwietniu 1959 roku.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych