- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zofia i Stefan Korbońscy spoczeli w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 01.10.2012 21:38:55
Jeszcze puste groby...
Jeszcze puste groby...
Szczątki Stefana i Zofii Korbońskich, wybitnych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej, a po wojnie - emigracji politycznej w USA, zostały sprowadzone do Polski. 1 października zostały pochowane w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Stefan Korboński był absolwentem z 1921 roku.

W sobotę 29 września ciała zostały przetransportowane samolotem z Nowego Jorku do Warszawy. Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Zbigniew Kępa, w niedzielę 30 września o godz. 15 trumny ze szczątkami Korbońskich zostały wystawione w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Kaplicy Lotników.

Ekshumacja szczątków obojga działaczy Polski Walczącej odbyła się w środę na cmentarzu polskim w Doylestown w stanie Pensylwania (Amerykańskiej Częstochowie), z udziałem rodziny. Ambasadę polską w Waszyngtonie i konsulat generalny w Nowym Jorku reprezentował konsul Piotr Janicki. Powiedział PAP, że szczątki zostaną pochowane w Polsce zgodnie z życzeniem Stefana Korbońskiego.

W uroczystościach pogrzebowych Częstochowę i Szkołę reprezentował poczet sztandarowy pod opieką nauczyciela Aleksandra Cieślaka.


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych