- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Spotkanie z przeszloscią

Autor: Życie Częstochowy
Data dodania: 13.09.2005 12:58:42

Spotkanie z przeszłością

Jubileusz 50 – lecia Liceum im. Sienkiewicza

W atmosferze serdeczności, wymiany wspomnień o latach szkolnych – profesorach i kolegach odbył się jubileuszowy zjazd wychowanków Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza, zorganizowany z inicjatywy warszawskiej grupy dawnych sienkiewiczaków w 50-lecie istnienia szkoły.

Uroczystości przewodniczył dr Stefan Kotarski, a udział w niej wzięli – I sekretarz KM PZPR poseł St, Jędras i sekretarz Z. Olszewski, przew. Prezydium MRN - T. Kowalski, przedstawiciel SD J. Danek i MK FJD prof. U. Palczewski i O. Śliwiński, d-ca miejscowej jednostki WP ppłk dypl. M.Lewak, wizytator Katowickiego Okręgu Szkolnego Wygaś i insp. T. Biskup, dawni profesorowie szkoły z wieloletnim dyrektorem gimnazjum K. Sabokiem na czele i obecna dyrektorka Liceum J. Puczyńska oraz wychowankowie szkoły z lat 1915 – 1965.
W przeddzień uroczystości grupa dawnych abiturientów szkoły uczciła w Warszawie pamięć patrona Liceum Henryka Sienkiewicza, sam zaś jubileusz odbył się w murach liceum w Częstochowie.
Po zagajeniu uroczystości przez Stefana Kurkowskiego i powołaniu prezydium, adwokat Z. Łuczkiewicz odczytał nazwiska nieżyjących przy wtórze werbli żołnierzy miejscowej jednostki WP, po czym zebrani minutą ciszy uczcili pamięć poległych i zmarłych nauczycieli i wychowanków szkoły.
Imieniem władz partyjnych i miejskich Częstochowy życzenia uczestnikom zjazdu przekazał I sekretarz KM PZPR poseł St. Jędras, który w wystąpieniu swym przypomniał rewolucyjne tradycje częstochowskiej szkoły, sięgające jeszcze czasów caratu i porównał dzisiejszy rozwój szkolnictwa średniego w Częstochowie z sytuacją z okresu międzywojennego.
W imieniu Politechniki Częstochowskiej głos zabrał prof. J. Palczewski, a młodzieży szkolnej – Jerzy Bielunas, uczeń kl. X b, po czym delegacja młodzieży złożyła wiązanki kwiatów prezydium uroczystości.
Obszerny referat, przedstawiający dzieje i rozwój gimnazjum i liceum um. H. Sienkiewicza, przedłożył red. W. Pasierbiński, w przemówieniu swym uwypuklając najistotniejsze momenty z historii szkoły.
Po przemówienie uzupełnili obszernymi wypowiedziami liczni dyskutanci – red. Wł. Żesławski, adw. Bielobradek, dyr. Janina Puczyńska - występująca w imieniu Rady Pedagogicznej, , dr St. Miłkowski, Aleksandra Błaszczyk, reprezentująca żeńskie pokolenia sienkiewiczaków, zawsze młody duchem prof. E. Mąkosza, Stefan Wojak, inż. Walerian Bielecki i – również inżynier – Jan Świąć z „Wagabundy”.
W części końcowej obrad zjazd powziął uchwałę, wyrażającą pełne zadowolenie, że szkoła stale się rozwija, wychowując młode pokolenia w umiłowaniu ojczyzny i sprawy socjalizmu oraz podkreślając swój podziw wobec przemian, jakie za sprawą władz partyjnych i miejskich dokonały się w Częstochowie.
Zjazd wyraził podziękowanie dyrektorom – Kazimierzowi Sabokowi i Janinie Puczyńskiej za starania, zapewniające rozwój szkoły i właściwy przebieg remontu budynków szkolnych oraz stwierdzając równocześnie konieczność dalszej rozbudowy liceum
Równocześnie uczestnicy powołali stały komitet absolwentów Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza oraz postanowili ufundować ex libris z wizerunkiem patrona szkoły i ufundować dla uczniów uczelni dwa stypendia minimum po 250 zł.
Zjazd zamknął dr Stefan Kotarski, życząc szkole pięknego rozwoju w następnym pięćdziesięcioleciu i dziękował władzom partyjnym i miejskim za dotychczasową opiekę oraz prosząc o dalszą opiekę nad tą najstarszą częstochowską szkołą średnią.
W imieniu Politechniki Warszawskiej dr Stefan Kotarski zakomunikował zjazdowi, że uczelnia ta gotowa jest przekazać pracownikom szkoły pewne aparaty stwierdzając, że w ramach tzw. dni otwartych istnieją wyraźne możliwości zwiedzenia niektórych gabinetów i zakładów przez zainteresowane grupy młodzieży.

Życie Częstochowy


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych