- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Jubileuszowy Zjazd 6 - 8 .X..1995

Autor: Zdzisław Dziubek
Data dodania: 22.06.2005 14:56:08

Wprawdzie tylko w jednym dniu zawierał sie program zjazdu, to jednak obchody rozciągnęły sie na trzy dni.
Już w piątek , 6 października wczesnym popołudniem trzy grupy uczniów i wychowanków Szkoły uczciły zmarłych nauczycieli i niektórych uczniów Szkoły, składając na ich grobach kwiaty.
Uczniowska grupa pod przewodnictwem pani prof. Jadwigi Sipy złożyła kwiaty na grobach nauczycielskich, znajdujących się na dwu cmentarzach : Kule i św. Rocha. Były to groby:
Stanisława Wieruszewskiego ( v-dyr.)
Mariana Kucharskiego
Heleny Hajewskiej
Kazimierza Polusa ( dyr. )
Franciszka Gollenhofera
Kazimierza Ostrowskiego
Andrzeja Chłapa
Jerzego Królicy
Stanisławy Balcewicz
Tadeusza Seifrieda
Bohdana Puczyńskiego
Kazimierza saboka ( dyr. )
Szczęsława Markowskiego

Pozostałe dwie grupy składały się z wychowanków przedwojennych, najstarszych. Pierwsza zaniosła kwiaty na groby swych kolegów, a mianowicie : Zbigniewa Poniewierskiego, Zdzisława Banaszkiewicza, Tadeusza Rajczykowskiego i Stefana Skrzyneckiego. Jeszcze inni wychowankowie, własnie ci najstarsi, położyli kwiaty na odnowionych i uprzatniętych następujących grobach :
- Pierwszego dyrektora Gimnazjum Wacława Plodowskiego
- ks. prałata Michała Ciesielskiego, wieloletniego prefekta Gimnazjum i rektora Kościółka szkolnego p.w. N.M.P.
- Kazimierza Saboka, drugiego dyrektora Szkoły
- Edwarda Mąkoszy, prowadzącego naukę śpiewu oraz dwie orkiestry szkolne i dwa ch€ry - odnowionego grobu braci Niekraszów poległych w obronie Ojczyzny, Remigiusza w czasie wojny bolszewickiej i Stefana , w czasie powstania śląskiego.
- na symbolicznym grobie poległych w latach 1914 - 1918 - 1920 - Remigiusz Niekrasz
- na symbolicznym grobie oficerów zamordowanych w Katyniu ( kpt. Kazimierz Maciałowicz, kilkuletni drużynowy szkolnej drużyny harcerskiej im. Waleriana Łukasińskiego

W tym samym dniu o godz. 17.00 rozpoczęła się podniosła uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci kpt. Jerzego Kurpińskiego, oficera AK, legendarnego Ponurego, wychowanka naszego Gimnazjum, zamordowanego przez UB po wojnie.

Uroczystość ta zorganizowana przez Światowy Związek AK dołączona została do obchodów jubileuszu Szkoły. W uroczystości wzięli udział " akowcy" , z których wielu przybyło w mundurach, grono nauczycieli, wychowanków i uczniówq a także szerokie rzesze społeczeństwa z przedstawicielami miejscowych władz.

Uroczystość dodały powagi poczty sztandarowe AK, innych organizacji oraz uczniowskie. Wygłoszono kilka przemówień, między innymi dyrektora Liceum Mariana Jaszewskiego, a przedstawiciel AK, Pan Janczak, szeroko omówił działalność " Ponurego" na tle zmagań częstochowskiej AK z okupantem. Poswięcenia tablicy wmurowanej za zewnętrznej ścianie budynku szkolnego dokonał kapelan AK ks. Mizera.

Głównym dniem Zjazdu była sobota 7 październik 1995 r. o godz. 8.30 w kościele p.w. Najśw. Marii Panny, dawniej kościółku szkolnym, odbyło sie oficjalne rozpoczęcie zjazdu jubileuszowego Msza św. , celebrowaną przez metropolitę częstochowskiego ks. abpa Stanisława Nowaka. W koncelebrze udział brało 12 księży, wśród których znajdowali się wychowankowie naszej Szkoły.

Podczas homilii Ks. abp podkreślał znaczenie Szkoły dla wychowanków, którzy nie tylko zdobywają wiedzę, ale również kształcą swe charaktery zawiązuja przyjaźnie. Przeżycia szkolne pozostawiają u wychowanków niezatarte wrażenia. Stanowią grunt, na którym powstaje poważny stosunek uczuciowy dla Szkoły i wzajemnie dla siebie. Uczestnicy nabożeństwa wypełnili kościół, a wielu zgromadziło się przed kościołem.

Młodziez szkolną reprezentowały dwa poczty sztandarowe, które stanęły po obu stronach ołtarza.
Po mszy świętej ks. abp dokonał odsłonięcia tablicy pamięci pierwszego wieloletniego prefekta Gimnazjum, rektora tego kościoła, ks. prałata Michała Ciesielskiego. Tablica została wmurowana na zewnętrznej ścianie tego kościoła, a ufundowana przez dwóch wychowanków sprzed wojny : WLodzimierza Promińskiego z Nowego Jorku i Tadeusza Dziubka z Argentyny.

Po uroczystościach w kościele uczestnicy zjazdu przemaszerowali pod przewodnistwem sztandarów szkolnych w takt orkiestry dętej do Filharmonii Częstochowskiej na akademię, która rozpoczęta została hymnem Polski, odegranym przez orkiestrę dętą. Cała sala wraz z balkonem, na którym śpiewał chór i grała orkistra została kompletnie wypełniona, a na estradzie stanęły oba uczniowskie sztandarowe poczty. Wiele okolicznościowych przemówień zapoczątkował dyrektor Liceum , mgr Marian Jaszewski. Pan dyrektor powitał na wstępie przedstawicieli MEN, województwa i miasta, parlamentarzystów oraz grono nauczycieli czynnych i emerytowanych, wychowanków i uczniów. Potem nastąpiły dalsze wypowiedzi zaproszonych gości i uczestników zjazdu.

W części artystycznej wystąpiła m.in. wychowanka Liceum , znana śpiewaczka operowa, Pani Katarzyna Suska - Zagórska, laureatka konkursu wokalnego Luciano Pavarottiego w Filadelfii. Śpiewała piękne pieśni Karłowicza i Szymanowskiego.Ponadto wystąpiła uczennica liceum Anna Cholewa, która perfekcyjnie wykonała utwory Chopina. Na koniec artyści częstochowskiego teatru im. Adama Mickiewicza przedstawili sceny z dzieł Henryka Sienkiewicza.

Po akademii nhastąpiła przerwa, a o godz. 15.00 zaczęto gromadzić sie w budynku szkolnym, gdzie wychowankowie spotkali sie w grupach wiekowych w przygotowanych odpowiednio klasach. Przy kawie czy herbacie wspomnieniom i opowiadaniom nie było końca. Niektórzy wychowankowie przyjechali z dalekich stron : Anglii, Francji, USA i innych krajów. Spotkanie to było często po kilkunasu latach od ostatnigo spotkania. Najstarszy wychowanek liczył 84 lata ( matura 1931 r. )

O godz. 17.00 towarzystwo przeniosło się do starej sali gimnastycznej, zwanej obecnie salą teatralną, gdzie młodzież występowała na estradzie, a głos zabierali różni uczestnicy spotkania. Również odczytano listy i telegramy z pozdrowieniami. Np jeden list wysłany z Kanady, napisany został przez kolegę Wiesława Kędzierskiego, który otrzymał mature w 1925 roku.

O godz. 19.00 rozpoczął się bankiet w nowej sali gimnastycznej. Serwowano zmaczne potrawy a do tanca przygrywał zespół Kazimierza Nocunia. Przez cały czas balu w poszczególnych klasach trwały dlaej rozmowy wychowanków.

W sobote po południu wydawano w hallu Szkoły materiały zjazdowe stanowiące miłe pamiątki. Można było wykupić zdjęcia ze zjazdu, wykonane przez wychowanka Liceum kol. Grzebiluchę.

Zabawa trwała do 3.00 w nocy, ale najbardzie wytrzymali rozmawiali dalej , nie mogąc rozstac się ze swoimi kolegami.

W niedzielę 8 października 1995 r. szkoła równiez była otwarta i jeszcze w tym dniu kontynuowano nie kończące sie rozmowy oraz zwiedzano Szkołę

I tak zakończyły się jubileuszowe uroczystości 80 - lecia Szkoły pozostawiając niezatarte wrażenia u wszystkich nauczycieli, wychowanków, uczniów i zaproszonych gości. Wszyscy przeżyli wzniosłe i wzruszające chwile.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych