- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł Hantz Henryk Marian

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 06.12.2009 20:56:10

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


1 grudnia 2009 roku w wieku 81 lat zmarł profesor Henryk Marian Hantz.
W uroczystościach pogrzebowych wziął udział poczet sztandarowy szkoły. Po mszy świętej w kościele na Alei Pokoju trumna została przewieziona na cmentarz w Koniecpolu. Tam tez został pochowany profesor Henryk Marian Hantz.

Urodził się 30 września 1928 roku we wsi Garnek powiat Radomsko. Pochodził z rodziny inteligencji pracującej. Jego rodzicami byli Edward i Stanisława z domu Dudek. Szkołę podstawową ukończył w Janowie koło Częstochowy i rozpoczął dalszą edukację w Szkole Rolniczej w Janowie. Szkołę tę ukończył w 1945 roku. Tuż po wyzwoleniu uczył się dalej w Liceum Ogólnokształcącym w Koniecpolu, które ukończył w 1949 roku.
Następny etap zdobywania wiedzy była to Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi ( Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii ) w której studiował od 1950 roku i ukończył ją 17 czerwca 1953 roku. W ten sposób nabył kwalifikacje do nauczania chemii w szkołach stopnia licealnego.
13 września 1952 roku ożenił się z żoną Wiesławą z domu Olborską, która wtedy zatrudniona była w Wydziale Gospodarki Komunalnej przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
Swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczął w sierpniu 1953 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Częstochowie. W 1954 roku pracował równocześnie w Szkole Podstawowej i Liceum Ogniska TPD jako wychowawca. W roku 1959 przez miesiąc pracował w Liceum dla Dorosłych w Kłobucku. W LO im. A. Mickiewicza przepracował aż do roku 1965, by następnie zostać zatrudnionym w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego. W szkole tej przepracował dziesięć lat. W latach 1967 – 1969 był opiekunem ZHP . Dyrektor Kołodziejczyk tak pisał o profesorze Hantzu : „ Mimo poważnej choroby osiąga dobre wyniki nauczania i wychowania. Wykorzystuje w swej pracy pomoce naukowe, unowocześnia pracownię. Jest koleżeński i lubiany przez otoczenie ”. Pracując jako nauczyciel organizował dodatkowo obozy OHP. I tak np. w roku1970 uczestniczył w obozie OHP przy żniwach w Wilkowicach. Za pracę tę otrzymał wyróżnienie i dyplom nadany przez Komendę Główną OHP w Warszawie. W międzyczasie w roku 1959 został dodatkowo zatrudniony w Liceum dla pracujących . W roku 1960 dodatkowo pracował także w Szkole Rzemiosł Budowlanych jako nauczyciel fizyki. W roku 1964 zatrudniony był równocześnie w Technikum Budowlanym. W listopadzie 1966 roku uczestniczył w kursie szczepowych w Chorzowie. 15 stycznia 1975 Uchwałą Rady Państwa za dwudziestoletnią nienaganną pracę pedagogiczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 1 września tego samego roku przeszedł na własna prośbę do pracy do IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza. Szkoła ta wkrótce stała się dla niego najważniejszym miejscem pracy. Jako doświadczony nauczyciel o ogromnej wiedzy i niezwykłym talencie jej przekazania młodzieży stał się w Liceum im. H. Sienkiewicza jednym z nauczycieli o ogromnym autorytecie. Tutaj osiągnął swój najwyższy pułap nauczycielski. Jego uczniowie uzyskiwali bardzo dobre wyniki w olimpiadach chemicznych. To tutaj przez wiele lat prowadził praktyki dla studentów WSP z Częstochowy, dając duży wkład w kształcenie przyszłych kadr nauczycielskich. W latach 1974 , 1985 otrzymał nagrody Kuratora.
1 września 1986 roku przeszedł na emeryturę mając 33 lata przepracowane w oświacie . 10 września 1986 roku otrzymał Krzyz Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Po oficjalnym zakończenie pracy zawodowej kontynuował pracę dalej. Został zatrudniony dalej na pół etatu i pracował w IV LO im. H. Sienkiewicza do roku 1991.

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych