- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Spotkanie byłych wychowanków - 1992

Autor: Banaszkiewicz Zdzisław
Data dodania: 20.06.2005 22:53:27

SPOTKANIE BYłYCH WYCHOWANKóW - 1992
W dniu 22 lutego 1992 r. odbyło się w murach Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie spotkanie byłych uczniów tej szkoły do roku 1939 . Z prawdziwym wzruszeniem przewodniczący komitetu organizacyjnego Mirosław Kuźnicki przywitał zebranych, po czym zabrała glos prof./Anna Zajdler. W krótkim wykładzie przypomniała historie i rozwój organizacyjny szkoły od 1915 r. do dnia dzisiejszego, uwzględniając szczególnie lata 1921 – 1939, w których szkoła wyjątkowo korzystnie się rozwijała..
Owocem tego były wysokie osiągnięcia abiturientów w nauce gimnazjalnej i na studiach wyższych, co potwierdzało silna pozycje szkoły w skali krajowej. Proces dydaktyczny nie kończył się w klasie i przy tablicy, ale pogłębiany był w zorganizowanych kółkach : humanistycznym, matematyczno – fizycznym, historycznym, krajoznawczym oraz w drużynie harcerskiej i Polskim Czerwonym Krzyżu. Przypomnijmy, iż lekcje zawsze rozpoczynały się i kończyły modlitwą.
Wyjątkowym wyróżnieniem w skali krajowej był zorganizowany przez gimnazjum i liceum ogród zoologiczny i botaniczny, w których prace pielęgnacyjne i opiekuńcze nad zwierzętami pełnili uczniowie szkoły. Ten kontakt z żywą przyrodą i szacunek dla niej był wówczas pionierskim działaniem w kierunku ekologii. Dom kolonijny w Romanowie koło Kamienicy Polskiej zapewniał uczniom bliski kontakt z naturą. W ten sposób dbano o kulturę w codziennym byciu. Prof. Anna Zajdler przypomniała sylwetki byłych pedagogów, wyjątkowo zasłużonych dla tej szkoły, jak niezapomnianego profesora Edwarda Mąkoszy, którego pasja twórcza i talent uzewnętrzniły się nie tylko w komponowaniu utworów muzycznych, ale również w organizacji i wieloletnim prowadzeniu szkolnej orkiestry dętej i symfonicznej oraz chóru. Szkolenie muzyczne ukoronowane zostało zdobyciem pierwszej nagrody obu orkiestr na konkursie szkół średnich zorganizowanym w Krakowie w 1938 roku. Życie szkoły z tamtych lat zilustrowane zostało pamiątkami, zebranymi w gimnazjalnym muzeum.
Ten okres rozwoju szkoły został brutalnie przerwany wybuchem drugiej wojny światowej. Okres okupacji, to specjalna karta w historii tej szkoły. Profesorowie wspólnie z rodzicami uczniów zdołali wytworzyć właściwa atmosferę do podjęcia szkolnictwa tajnego na terenie miasta i okolicy. Zorganizowane nauki na tajnych kompletach okazało się najskuteczniejsza bronią w walce o polskość. Dzięki pracy podjętej w tych ciężkich warunkach przez pedagogów wielu uczniów mogło zaraz po wojnie wstąpić na wyższe uczelnie.
Równocześnie, gdy grono pedagogiczne prowadziło tajne nauczanie, wychowankowie toczyli walkę z nieprzyjacielem w ramach Polskich Sił Zbrojnych, w tajnych organizacjach wojskowych i oddziałach leśnych. Najdonioślejszym sprawdzianem wychowania młodzieży w pierwszym okresie istnienia szkoły w duchu patriotyzmu i obrony dóbr dziedzictwa polskiego jest kampania wrześniowa, w której wychowankowie wspaniale zdali egzamin. Świadczą o tym Krzyże Walecznych otrzymane przez nich w czasie tych walk.
Odczytana została lista nazwisk żołnierzy, oficerów i pilotów, byłych uczniów poległych w czasie wojny 1920 r. , podczas walk powstańczych o Śląsk i w czasie drugiej wojny światowej. Bezpośredni świadkowie przypomnieli przeżycia więzienne i obozowe w okresie okupacji hitlerowskiej i po 1945 r. Wymieniono nazwiska więzionych i pomordowanych skrycie lub jawnie. Jaskrawym przykładem w latach powojennych jest tajemnicza śmierć Jerzego Kurpińskiego czy wyrok śmierci otrzymany po „ procesie” przez Kenryka Furmańczyka, szczęśliwie nie wykonany, dzięki czemu był wśród nas na spotkaniu. Obaj byli dowódcami leśnych oddziałów partyzanckich.
Obecny dyrektor szkoły Marian Jaszewski podkreślił, iż wielu uczniów tego gimnazjum jest obecnie luminarzami nauki, zajmując stanowiska profesorów na wyższych uczelniach w kraju i za granicą, wielu wygrało olimpiady humanistyczne i matematyczno – fizyczne. Skierowano apel do byłych wychowanków o przekazanie pamiątek do muzeum , zorganizowanego w gmachu gimnazjum .
Planowane jest zorganizowanie za trzy lata obchodu osiemdziesięciolecia istnienia szkoły oraz odtworzenie tablicy pamiątkowej ku czci uczniów poległych w okresie walk o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921.

Życie Częstochowy z dnia 3 marca 1992 r.
Banaszkiewicz Zdzisław


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych