- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Wizyta Kazimierza Brauna ( absolwent 1953 rok )

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 11.06.2009 09:58:10
Na zaproszenie nauczyciela Aleksandra Cieślaka IV LO im. H. Sienkiewicza odwiedził znany polski reżyser teatralny Kazimierz Braun, który jest absolwentem tej szkoły z 1953 roku. Pracował w teatrach Gdańska, Warszawy, Krakowa, Łodzi i Torunia. Był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru im. Osterwy w Lublinie (1971-74). Przez kolejne dziesięć lat !975 – 1985 ) był kierownikiem artystycznym i dyrektorem Teatru Współczesnego we Wrocławiu, który za jego czasów osiągnął znaczne sukcesy. Za swoje przekonania polityczne został zwolniony., który jest absolwentem tej szkoły z roku 1953.
Do jego najwybitniejszych przedstawień zaliczano "Annę Livię" Jamesa Joyce'a, "Operetkę" Witolda Gombrowicza, "Dziady" Adama Mickiewicza i "Dżumę" Alberta Camusa. Współpracował z Teatrem Telewizji oraz teatrami w Niemczech, Irlandii i USA. Zrealizował wiele sztuk Norwida, Różewicza, Ionesco i Witkacego. Napisał wiele książek o współczesnym teatrze. Jest laureatem krajowych i zagranicznych nagród teatralnych, literackich i naukowych. Od 1985 roku na stałe mieszka i pracuje w Buffalo.
W LO im. H. Sienkiewicza Kazimierz Braun spotkał się z młodzieżą, opowiadał o swoich latach spędzonych w szkole, poruszył wiele problemów współczesnego teatru w Polsce i na świecie. Owacjami na stojąco młodzież podziękowała za przemiłe spotkanie.
Kazimierz Braun odwiedził również II LO im. R. Traugutta w Czestochowie. I tutaj podobnie młodzież z największym zainteresowaniem wysłuchała jego wykładu. Odpowiadał na pytania dotyczące jego drogi do teatru i teatrologii.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych