- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Poczet sztandarowy w Skierniewicach 14.12.2008

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 14.12.2008 19:29:04

Płyta pamiątkowa
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Płyta pamiątkowa

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


W niedzielę 14 grudnia 2008 roku poczet sztandarowy naszej szkoły ( uczennice klasy II a ) pod opieką profesora Aleksandra Cieślaka uczestniczył w uroczystości odsłonięcia płyty pamiątkowej trzech skierniewickich lotników. Z jednym z nich ppłk Romualdem Suliński zginął 4 lutego 1946 r. absolwent naszej szkoły z 1937 roku - Władysław Jędrzejczyk ( http://absolwenci.sieniu.czest.pl/index.php?show=graduate&which=2410 ).

Poczet sztandarowy IV LO im. H. Sienkiewicza wraz z nauczycielem Aleksandrem Cieślakiem wziął udział w odsłonięciu płyty pamiątkowej trzech lotników Skierniewic, którzy walczyli w dywizjonach polskich brytyjskich sił lotniczych i w walce z Niemcami oddali swoje życie. Stanisław Wieprzkiewicz ( Dywizjon 306 ) , Michał Stęporowski ( Dywizjon 238 ) i Romuald Suliński ( Dywizjon 300 ) byli lotnikami polskimi, którzy na ochotnika zgłosili się do brytyjskich jednostek lotniczych.
Z postacią Romualda Sulińskiego związana jest bezpośrednio postać absolwenta Gimnazjum im. H. Sienkiewicza Władysława Jędrzejczyka, który 20 maja 1937 roku otrzymał świadectwo maturalne, właśnie w tym gimnazjum. W czasie wojny walczył w siłach powietrznych RAF – u. Walczył w Jugosławii, Francji, Palestynie, stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W roku 1943 trafił do dywizjony bombowego300. Po wojnie w dalszym ciągu wykonywał loty w tym dywizjonie. 4 lutego 1946 roku wystartował jako bombardier F/O wraz z załoga . która dowodził Romuald Suliński. Po przeszło godzinnym locie samolot napotkał silna burzę w okolicy Leicester i o godzinie 13.20 w płomieniach wyszedł spiralą z niskich chmur i eksplodował w zderzeniu z ziemią. Cała załoga w liczbie 6 osób zginęła w płomieniach.
14 grudnia podczas odsłonięcia tablicy w kościele garnizonowym w Skierniewicach wspominano o lotniach. Prezydent Miasta Skierniewic w szczególny sposób podziękował za udział w uroczystościach delegacji IV LO im. H. Sienkiewicza.
Więcej informacji o postaci Władysława Jędrzejczyka można znaleźć na stronie internetowej : WWW.absolwenci.sieniu.czest.pl


Ku pamięci lotników…



W niedzielę 14 grudnia byliśmy świadkami podniosłej uroczystości. W kościele garnizonowym pw. Wniebowzięcia NMP została odsłonięta tablica upamiętniająca lotników skierniewickich, walczących w Polskich Siłach Powietrznych w czasie II wojny światowej: płk. Romualda Sulińskiego, kpt. Michała Stęborowskiego i sierż. Stanisława Wieprzkowicza.
Uroczystą mszę św. celebrował JE biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski, który dokonał również poświęcenia tablicy. Gośćmi uroczystości były rodziny poległych pilotów, poseł na sejm RP Dariusz Seliga, przedstawiciel Dowódcy Sił Powietrznych – gen. broni pil. Zbigniew Bielewicz, przedstawiciel Szefa Sztabu WP gen. Gągora – płk Sylwester Krysztofiak, Attache Obrony Wlk. Brytanii – płk Andrew Nowak, przedstawiciel Szkoły Orląt w Dęblinie - mjr Marek Ziębiński, przedstawiciel wiceministra ON oraz Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności - ppłk Ryszard Najczuk, władze miejskie, powiatowe, wójtowie sąsiednich gmin, weterani.
Obecny był były polski attache obrony w Londynie p. Marek Lisiak z żoną, który 2,5 roku temu uczestniczył w uroczystościach z okazji 60. rocznicy katastrofy samolotu Sulińskiego oraz delegacja z IV LO z Częstochowy z pocztem sztandarowym, szkołę tę przed wojną ukończył jeden z członków załogi, który zginął wraz z Sulińskim. Przybyło wielu pasjonatów lotnictwa, wśród nich autorzy książki o polskim lotnictwie w czasie wojny Wojtek Matusiak oraz Robert Gretzynger, Karol Kubiak prawnuk lotnika z 300 dywizjonu bombowego, Piotr Hodyra autor strony internetowej o 301 dywizjonie bombowym.
Uroczystą mszę św. poprzedził krótki program artystyczny, w którym młodzież z LO im. Bolesława Prusa przedstawiła sylwetki pilotów, a całej uroczystości towarzyszyła ekspozycja, przygotowana również przez uczniów liceum, poświęcona Sulińskiemu, Stęborowskiemu i Wieprzkowiczowi.
Odsłonięcia tablicy dokonali Prezydent Skierniewic Leszek Trębski oraz gen. Zbigniew Bielewicz w towarzystwie przedstawicieli rodzin lotników i Attache Obrony Wielkiej Brytanii, po czym poświęcił ją Biskup Polowy gen. Tadeusz Płoski.
Kwiaty pod tablicą w hołdzie swoim poległym kolegom złożyli żołnierze WP, a w imieniu ambasady Wlk. Brytanii płk Andrew Nowak. Odsłonięciu i poświęceniu towarzyszyła suita J. S. Bacha zagrana na altówce przez p. Urszulę Ładę, krewną Romualda Sulińskiego. Niestety, na uroczystości nie mógł przybyć Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wystosował natomiast list, który odczytał poseł na sejm RP Dariusz Seliga.
Piękną oprawę mszy św. zapewniła orkiestra z OSP w Makowie pod dyrekcją Mariana Chmielewskiego oraz chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa pod dyrekcją Eugeniusza Włoczyka. Wyjątkową rangę uroczystości skierniewickich podkreślił udział w nich asysty honorowej z Warszawy z Komendy Garnizonu i 25 Brygady Kawalerii z Tomaszowa Maz.

**

J. Kobacki


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych