- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Z wizytą u Pana Andrzeja Ziobera

Autor: Cieslak Aleksander
Data dodania: 18.08.2008 09:17:57

W pracowni
W pracowni
Lancaster Andrzeja Ziobra - fragment
Lancaster Andrzeja Ziobra - fragment

W sierpniu 2008 roku odwiedziłem naszego absolwenta z 1974 roku Pana Andrzeja Ziobera. Obecnie mieszka w Poznaniu. Tam w pracowni odbyliśmy długa rozmowę, wspominaliśmy czasy szkolne.

Andrzej Ziober uczęszczał do klasy o profilu podstawowym.
Po ukończeniu liceum studia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach. Początkowo praca w zawodzie biologa (Instytut Medycyny Pracy w Sosnowcu, Zakład Fizjologii Pracy – kier. Pracowni Mikroklimatu; Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w Kaliszu - główny specjalista ds. nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, ZOO Poznań – kierownik działu dydaktycznego), następnie zmiana profilu zawodowego na dziennikarstwo lotnicze. Od 1994 r. członek zespołu redakcyjnego Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska, a od 1999 r. również redaktor naczelny Magazynu Lotniczego AeroPlan ( www.altair.com.pl. ). Od 1991 r. mieszka i pracuje w Poznaniu.
Modelarz lotniczy, należy do czołówki światowego modelarstwa redukcyjnego. W latach 1984-1989 pięciokrotny Mistrz Polski w klasie modeli F4IAD. Od 1990 startuje wyłącznie za granicą, m.in. jako jedyny modelarz europejski wygrał wszystkie największe konkursy lotniczych modeli redukcyjnych rozgrywane w Unii Europejskiej. Za wyniki osiągane w krajowych konkursach lotniczych modeli redukcyjnych nagrodzony w 1989 r. Złotą Odznaką Modelarską z Trzema Diamentami (najwyższe sportowe odznaczenie modelarskie w kraju); za promocję polskiego lotnictwa poprzez modelarstwo na forum międzynarodowym trzykrotny laureat Nagrody Specjalnej Dowództwa Wojsk Lotniczych RP i Krajowej Rady Lotnictwa, w 2004 r. z okazji 100-lecia lotnictwa światowego nagrodzony najwyższym honorowym wyróżnieniem lotniczym w kraju – Dyplomem Błękitnych Skrzydeł.
Zdobywca ponad 100 złotych medali, nagród Best aircraft i Best of show podczas największych konkursów modelarskich w 27 krajach – w tym najbardziej prestiżowych europejskich nagród modelarskich: Złoty Medal Specjalny, zdobyty podczas Modell Torent w Hiszpanii w 2003 r. i Swarovski Trophy, w Portugalii w 2004 r.
Podczas gali tegorocznego Balu Lotników ( 2008 ) , który odbył się w Auli Politechniki Warszawskiej, został nagrodzony prestiżowym Specjalnym Wyróżnieniem Krajowej Rady Lotnictwa i Dowództwa Wojsk Lotniczych za międzynarodowe osiągnięcia w modelarstwie lotniczym – Nagrodą Ikara.

Modelarstwo redukcyjne – dziedzina sztuki, polegającej na wiernym odtwarzaniu rzeczywistości na podstawie obserwacji otoczenia, obiektów i sytuacji, ale także wewnętrznych emocji autora dzieła modelarskiego. To budowa wiernych kopii obiektów, które istniały, lub istnieją w rzeczywistości - wykonanych w określonej skali pomniejszenia. I tak np. modele redukcyjne są wykonane najczęściej z plastiku (najbardziej popularne są zestawy fabryczne w skalach 1:72, 1:48 i 1:35 w częściach do samodzielnego sklejania i malowania). Bardziej doświadczeni modelarze niejednokrotnie budują modele od podstaw, bez użycia gotowych zestawów, na podstawie planów i zdjęć obiektów rzeczywistych.

Nie mniej popularnym materiałem w modelarstwie redukcyjnym jest karton. Modele kartonowe wydawane są w formie broszur lub większych zeszytów z elementami do wycinania i samodzielnego kształtowania (np. wydawnictwo "Mały Modelarz").

Istotną cechą różniącą modelarstwo redukcyjne od innych form modelarstwa jest jego zazwyczaj stacjonarny charakter - modele redukcyjne zwykle nie latają, nie pływają, nie jeżdżą. Innymi słowy są statyczne, ale dzięki temu można w nich pokazać wszystko, co jest w prawdziwym obiekcie, niejednokrotnie z ogromną dokładnością. Niektóre modele redukcyjne są budowane tylko z niewielkim użyciem elementów fabrycznych. Do ich tworzenia wykorzystuje się różne materiały- polistyren, metale kolorowe, żywicę, drewno i wiele innych. Prace nad takim modelem mogą zająć nawet kilka lat.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych