- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Jan Oderfeld - Doktorat Honoris Causa

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 19.02.2008 23:02:49


Córka profesora Oderfelda
Córka profesora Oderfelda
19 lutego w Auli Politechniki Warszawskiej nadano profesorowi Janowi Oderfeldowi tytuł Doktora Honoris Causa. W uroczystości wzięła udział delegacja nauczycieli IV LO im. H. Sienkiewicza wraz z pocztem sztandarowym. Punktualnie o godzinie 13.00 na sale auli weszły poczty sztandarowe Politechniki Warszawskiej i IV LO Im. H. Sienkiewicza , następnie Rada senatu. Przy wypełnionej sali odśpiewano hymn.
Profesora Oderfelda posadzono na honorowym miejscu, a rektor uczelni profesor dr hab. Inż. Włodzimierz Kurnik przywitał gości honorowych w tym zastępcę dyrektora IV LO im. H. Sienkiewicza Wojciecha Dostala i nauczyciela – kronikarza szkoły Aleksandra Cieślaka.
Następnie przypomniano życiorys profesora Jana Oderfelda, który dokładnie sto lat temu 19 lutego 1908 roku urodził się w Częstochowie. Uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza do klasy, której wychowawcą był profesor Stanisław Mazurkiewicz. Po ukończeniu szkoły średniej i po zdaniu egzaminów na Politechnikę Warszawska od tego momentu, Az do chwili obecnej jego życie związane była właśnie z tą uczelnią. Przez dziesiątki lat stał się zasłużonym naukowcem tej uczelni. Dlatego decyzją Wysokiego Senatu Politechniki Warszawskiej, popartą przez Wysokie Senaty Politechnik : Gdańskiej, Krakowskiej i Łódzkiej wyniesiono profesora Jana Oderfelda do godności doktora honorowego. Warto dodać , że wśród osób, którym ta uczelnia nadała Doktora Honoris Causa byli Ignacy Mościcki ( 1924 i 1926 r. ) i Maria Skłodowska – Curie ( 1926 r. ).
Po części oficjalnej w Sali Senatu składano gratulacje . List gratulacyjny Prezydenta Miasta Częstochowy dr Tadeusza Wrony przeczytał Dyrektor Muzem i równocześnie Przewodniczący Towarzystwa Sienkiewiczaków Janusz Jadczyk. Nauczyciele IV LO im. H. Sienkiewicza ofiarowali wydany we wrześniu almanach o szkole.
W prywatnej rozmowie Aleksander Cieślak usłyszał od profesora Jana Oderleda, że doskonale pamięta okres szkolny, ówczesnych nauczycieli, którym zawdzięcza zainteresowanie naukami ścisłymi. Wspomniał również , że absolwentem tego gimnazjum był również jego ojciec.


[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych