- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Lembke Leon ( 1989 - 1949 )

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 07.04.2007 22:56:23

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Urodził się 26 listopada 1889 roku w Rypinie( obecnie województwo kujawsko – pomorskie, a dawniej toruńskie ). Jego matką była Angielka - Vauns Peace. 24 czerwca 1909 roku ukończył w Kielcach Szkołę Handlową. Swoje zainteresowania handlem kontynuował na studiach w Niemczech. 7 maja 1912 roku ukończył Wyższa Szkołę Handlową w Koloni. Zaraz po studiach rozpoczął prace zawodową. I tak początkowo w latach 1912 – 1914 w oddziale banku w Zawierciu, potem został skierowany do Częstochowy do miejscowego oddziału banku. W latach I wojny światowej ( 1914 – 1917 ) został zatrudniony jako nauczyciel przedmiotów związanych z handlem i pokrewnych w Szkole Handlowej w Kielcach. Od roku 1917 pracował w znanej firmie Ł.J. Borkowski S. A, a następnie od 1919 roku w Lublinie w Polskiej Centrali Handlowej. W tym samym roku od 1 lutego do 30 maja podjął też pracę w Banku Ziemi Polskiej w Lublinie, a wkrótce potem w Zamościu. Różnorodność podejmowanych prac, fachowość i nabyte w związku z tym doświadczenie sprawiło, że został dyrektorem oddziału Banku kredytowego w Świętochłowicach ( 1 wrzesień 1924 rok ), wkrótce potem był także dyrektorem oddziału Banku dla Handlu i Przemysłu w Tarnowskich Górach. W roku 1928 ponownie los rzucił go do Częstochowy. Od 2 stycznia został zatrudniony w Oddziale Częstochowskim Banku Handlowego. W roku 1936 został prokurentem oraz naczelnym buchalterem oddziału i zastępcą dyrektora banku. W tym okresie charytatywnie prowadził księgowość w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W gimnazjum tym przez pewien okres wykładał też matematykę. Swoją bogatą wiedzą w zakresie bankowości i handlu wspomagał Ligę Morską i Kolonialną, której był także członkiem zarządu.
W czasie wojny wraz z żonę zorganizowali od pierwszych dni okupacji komplety nauczania dla ostatnich dwóch roczników przed maturą. Organizowali także paczki dla więzionych w obozach koncentracyjnych członków rodziny.
Był wielkim społecznikiem. Przed II wojna światową i w czasie okupacji pomagał biednym, goszcząc ich często na obiadach w swoim domu, przy ul. Dąbrowskiego 13. Obiady te przygotowywała jego żona Alicja Lembke. Kiedy w 1944 roku w trakcie Powstania Warszawskiego cała grupa rannych powstańców trafiła do Częstochowy, wtedy zaopiekował się nimi. Część z nich przyjął w swoim domu, dla pozostałych szukał w całej Częstochowie możliwości zamieszkania. Potem, gdy się wyleczyli szukał dla nich pracy.
Był człowiekiem bardzo wykształconym, władał biegle kilkoma językami ( język angielki nauczyła go jego matka Angielka z pochodzenia ). Znany był jako wielki patriota, jako człowiek, który poświęcał się zawsze dla najuboższych i najbiedniejszych.
Zmarł 25 grudnia 1949 roku. Pochowany został na cmentarzu Św. Rocha w Częstochowie.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych