- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Na uroczystościach w Szydłowcu 08.09.2006 r.

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 04.10.2007 09:23:00

Poczet sztanadarowy IV LO im. H. Sienkiewicza
Poczet sztanadarowy IV LO im. H. Sienkiewicza


Składanie wiązanek kwiatów
Składanie wiązanek kwiatów


Prof. Cieślak, Alicja Caban i Joanna Kapkowska
Prof. Cieślak, Alicja Caban i Joanna Kapkowska

W środku głóny inicjator spotkania - Pan Sokołowski
W środku głóny inicjator spotkania - Pan Sokołowski


Pismo od burmistrza Szydłowca
Pismo od burmistrza Szydłowca


Tekst :
Marek Sokołowski

Bogatą oprawę miały w Szydłowcu, 8 września 2006 uroczystości upamiętniające bitwę żołnierzy Wojska Polskiego z 36 DP rez, w obronie Polski w 1939 roku.
W tym roku po raz pierwszy do Szydłowca przybyli aby uczestniczyć w obchodach, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Formacji Granicznych z prezesem Mirosławem Janem Rubasem oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej z pułkownikiem Wojciech Lechowskim. Do Szydłowca przybyli oni z racji uczestnictwa w walkach 8 września 1939 roku, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.
Do Szydłowca przybyła również delegacja IV LO im H. Sienkiewicza z Częstochowy z prof. Aleksandrem Cieślakiem. Absolwenci tej szkoły walczyli w wojnie obronnej 1939 roku. Trzech z nich ppor. rez Maksymilian Juszczyk, ppor rez. Kazimierz Maliszewski i kpr. podchorąży Józef Wołek spoczywają na szydłowieckim cmentarzu. W uroczystościach wzięła udział także córka sierżanta Józefa Paszkiewicza Zdzisława Pilarek z domu Paszkiewicz z synem Ryszardem i wnukiem Maciejem. Sierżant J. Pszkiewicz dowodził kompanią piechoty i poległ w lesie pod Barakiem przeszyty serią z broni maszynowej.
Uroczystości zgromadziły bardzo wiele osób i oficjalnych delegacji. Szczególny wymiar nadaje obchodom modlitwa, w kościele parafialnym mszy świętej przewodniczył ksiądz dziekan Adam Radzimirski, on także wygłosił kazanie poświęcone tematyce maryjnej i patriotycznej.
Pod pomnikiem w Baraku okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Andrzej Jarzyński oraz prezes SWPFG Mirosław Jan Rubas. Przypomniał on udział żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Kompanii Polskiej 1939 roku.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych